Kočka ničí byt drápy. Tipy od veterinářky, jak tomu zabránit

Kočka

Kočka je jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků u nás. Bohužel umí také pozlobit. Její ostré drápy se mohou stát nebezpečnými pro děti, ale také nábytek. Pokud vás kočka škrábne při hře, je to něco jiného, než když pravidelně a systematicky ničí váš nábytek. Škrábání je pro kočku důležité hned z několika důvodů, proto mu nejde úplně zabránit. Můžete si ale zakoupit škrabadlo, které je k tomuto účelu vyrobené. Jak ale dosáhnout toho, aby jej kočka začala používat?

Kočka má drápy

Kočka vypadá velice roztomile, může být ale nebezpečná svými ostrými drápy a zuby. Kočky škrábou často, a pokud jsou uzavřeny pouze v interiéru, je zapotřebí jim poskytnout místo, kde mohou beztrestně škrábat. Škrábání je pro ně totiž důležité. Ostří si tím své drápky, ale taktéž si značí teritorium. V kočičí říši platí, že čím jsou škrábance výš, tím je zvíře, které je vytvořilo, silnější. Zakoupením škrabadla se dá destruktivní činnosti na nábytku zbavit.

Kočka

Foto: Pixabay

Různé druhy škrabadel

Na trhu je spoustu různých škrabadel, takže není jednoduché vybrat si to nejlepší. Důvodem je to, že kočky mají různé chutě a není univerzální škrabadlo, které by uspokojilo všechny kočky. Jak tedy vybrat ideální škrabadlo pro vaši kočku? Stačí ji trochu pozorovat. Schovává se vaše kočka ráda? Pořiďte jí škrabadlo s možností úkrytu – válce, boudičky apod. Šplhá vaše kočka ráda? Pak jí poskytněte vysoké škrabadlo. Pamatujte, že škrabadlo by mělo nabízet plochu na škrábání do výšky, protože kočky se při škrábání rády staví na zadní a přední tlapky přitom natáhnou co nejvýše.

Umístění škrabadla

Kromě typu škrabadla je důležité také to, kam je umístíte. Jinak by si škrabadla nemusela všímat a dál by ničila zážitek. Je možné, že budete muset škrabadlo několikrát přemístit. Kočky patří mezi společenská zvířata, takže byste škrabadlo měli umístit tam, kde sami trávíte nejvíce času. Kočka ráda pozoruje dění kolem sebe, takže ideálně by škrabadlo mělo přijít do obývacího pokoje, klidně i vedle okna, odkud může kočka pozorovat dění na ulici.

Zvýšení zájmu o škrabadla

Pokud chcete kočku nalákat na škrabadlo, dobrým typem je podnítit její soupeřivost. To znamená trochu poničit škrabadlo na místě, které je ve výšce, kdy kočka stojí na zadních s nataženými tlapami. Kočka tak získá dojem, že škrabadlo poškodila konkurenční kočka, a bude si chtít označit své teritorium. Kdykoli kočka začne škrábat, měli byste ji tlapami položit ke škrabadlu. Pokud má kočka oblíbené místo na nábytku, které škrábe navzdory přítomnosti škrabadla, nalepte na toto místo oboustrannou lepicí pásku. Kočce nebude příjemné, že se na ni lepí a půjde škrábat raději jinde.

Zdroje info:

https://www.ceskozive.cz/2023/02/16/veterinarka-radi-jak-kocku-v-interieru-naucit-na-skrabadlo-aby-nedemolovala-nabytek/

https://www.denik.cz/zvireci-denik/kocka-skrabadlo-rady-veterinarka-20240120.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!