Nebezpečí neinformovaného sběru: Za trhání medvědího česneku můžete nafasovat i pokutu 10 000 Kč. Mnohdy stačí nevinné přehlédnutí

Medvědí česnek

Nebezpečí neinformovaného sběru: Za trhání medvědího česneku můžete nafasovat i pokutu 10 000 Kč. Příchod jara vdechuje lesům a polím život a předznamenává období sběru divokého česneku, který je v našich krajích stále oblíbenější.

Tato zelená bylina, která je proslulá nejen svou ostrou chutí, ale také silnými léčivými účinky, má totiž nejvíce účinných látek ještě před rozkvětem. Tato zdánlivě nevinná činnost sběru divokého česneku však s sebou nese významné riziko – možnou pokutu až 10 000 Kč.

Medvědí česnek a něco o něm

Medvědí česnek, jehož listy dosahují výšky 10 až 45 cm, je pokladnicí chuti a zdraví prospěšných látek. Je bohatý na alicin, pyšní se protiplísňovými účinky a slibně se uplatňuje v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. A jeho všestrannost v kuchyni je také obdivuhodná, protože vylepšuje vše od pest a pomazánek až po maso, polévky, omáčky a dokonce i chléb.

Medvědí česnek

Foto: Pixabay

Kdy vám hrozí pokuty

Samotný medvědí česnek sice není nijak zvlášť chráněný, ale daří se mu převážně v oblastech střežených zákony na ochranu životního prostředí, kde je sběr jakýchkoli rostlin přísně zakázán. Na tato omezení upozorňují cedule a upozornění v chráněných územích, jako je například Chráněná krajinná oblast Moravský kras. Neznalost nebo nerespektování těchto pravidel může vést k vysokým pokutám, které připomínají, jakou cenu má překračování hranic s přírodou. Nesmyslete si, že pár lístků rostliny, která se tu očividně vyskytuje v přebytku, nevadí. Opak je pravdou.

Jinými slovy – na místě, kam jste v létě chodili třeba na jahody, si teď na jaře rozhodně nemůžete utrhnout česnek. Jde o docela jinou kategorii sběru – tak na to myslete a vždy se přesvědčte o tom, v jaké oblasti se nacházíte. Vaše peněženka vám za to rozhodně poděkuje – a váš rodinný rozpočet také.

 

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/medvedi-cesnek-sber-20210414.html, https://www.ireceptar.cz/zajimavosti/sber-medvediho-cesneku-pokuta-30000419.html, https://zemedelec.cz/najezdy-trhacu-medvediho-cesneku-zacaly-nekde-ale-hrozi-pokuty/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)