Návod jak otevřít kokosový ořech

Kokosový ořech je tak trochu sezónní záležitostí. I když je dnes již dostupný po celý rok, jeho ceny mohou být v některých ročních obdobích značně vysoké. Ale například v období vánoc ceny kokosů dosahují minima. To je také jeden z důvodů, proč jimi zdobíme své ovocné mísy. Bohužel, když si na něm chceme pochutnat, spousta z nás volí raději jeho otvírání venku, než doma v kuchyni. Důvod je jasný – přes tvrdou skořápku není snadné se dostat.

Krok č. 1: Vylijte kokosovou vodu

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob otvírání kokosu, základem je vždycky nejprve vylít kokosovou vodu. To jde poměrně snadno a zvládne to i méně zručný jedinec. Najděte si místo, kde má kokos takové tři prohlubně. Jedna z těchto tří prohlubní je nejměkčí – z ní se totiž má dostat klíček kokosovníku. A právě do této prohlubně se musíme dostat. Jak, to je na vás.

Nůžky, šroubovák nebo vrtačka?

Většina z nás na to vezme nůžky, jiný šroubovák či nůž. Cílem je provrtat se dovnitř kokosu. Pokud patříte mezi zručnější osoby, na pomoc si můžete vzít vrtačku. Tou snadno do kokosu uděláte hned dvě díry (obě v prohlubních, kde je slupka nejtenčí), kterými pak vodu snadno vylijete. Kokosová voda je plná vitamínů, takže ji rozhodně vypijte. Velice prospěšná je například při zažívacích potížích (jako je zejména střevní chřipka).

Foto: Pixabay

Krok č. 2: Rozlouskněte kokos

Zde si můžete vybrat, zda použijete metody „hrubé síly“, nebo elegantnější metody. Každá hospodyňka ocení, když její kuchyň zůstane čistá. Pokud zároveň nepatří mezi ty zručnější a při mechanickém dobývání kokosu by se mohla zranit, může zvolit spíše elegantnější metodu. Tou je trouba – předehřejte ji na 200 °C a kokos, který jsme již zbavili vody, do ní vložte. Asi za 15 minut skořápka sama praskne a vy se snadno dostanete ke skvělé dužině.

Metody „hrubé síly“

Oproti tomu jsou metody hrubé síly častokrát mnohem rychlejší. Tak například můžete kokos zabalit do utěrky a pořádně s ním praštit o zem (nebo do něj bouchnout kladivem). Někdo kokos rozdupe, když má dostatečně pevnou obuv. Chcete-li zachovat skořápku (například jako krmítko pro ptáky nebo domeček pro křečky), použijte pilku. Ti zručnější to zvládnou i sekáčkem na maso (musíte si ale být opravdu jistí, že trefíte to správné místo, a to několikrát za sebou).

Co s dužinou?

Když už se do kokosu dostanete, co je možné udělat s dužinou? Samozřejmě si můžete pochutnat na čerstvém kokosu. To je asi nejchutnější varianta. Dále pak jej můžete nasušit a rozemlet na mouku, nebo si připravit kokosové mléko. Když si srovnáte cenu kokosového ořechu a cenu kokosového mléka, kterého z jednoho ořechu vyrobíte hned půl litru, zjistíte, že koupě kokosu se vám rozhodně vyplatí.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!