Dračí ovoce: Drsný vzhled, ale jemná chuť

Dračí ovoce je známé také jako pitahaya čili pitaya nebo také dragon fruit. Má také své asijské názvy, v čínštině jej označují v překladu jako „ohnivý drak“, ve vietnamštině jako „zelený drak“. Toto ovoce se řadí k rodu Hylocereus z čeledi kaktusovitých a pěstuje se v tropickém pásmu Asie, ale také Ameriky. Plody lze koupit ve větších supermarketech, zejména v období před vánočními svátky.

Dračí vzhled ovoce

Právě vzhled je důvodem, proč je ovoce označováno jako „dračí“. Vejčitý tvar plodů tvoří několik špičatých odstávajících šupin, které připomínají šupiny bájných draků. Plody mohou být zbarvené od zelené až po červenou barvu. Váha ovoce je velmi různá, můžete koupit ovoce s váhou 300, ale klidně i 850 gramů. Dužina je bílá a nachází se v ní drobná černá semena. Také vzhled dužiny je velice přitažlivý, proto se ovoce často používá jako ozdoba různých dezertů.

Jemná chuť ovoce

Navzdory drsnému vzhledu je chuť ovoce velmi jemná – někdo ji připodobňuje k melounu nebo kiwi. Dužina obsahuje z 90 % vodu, takže dračí ovoce je vnímáno jakou součást zdravé a dietní stravy. Semínka obsažená v dužině jsou bohatá na zdravé tuky, ale je potřeba je rozkousat, protože jinak projdou trávicím traktem zcela bez porušení. Ovoce se může pochlubit vitamíny B, C a E a spoustou antioxidantů, takže zdravotní účinky tohoto ovoce nejsou zanedbatelné.

Zdravotní přínosy ovoce

Vzhledem k vysokému obsahu vitamínů vede pravidelná konzumace dračího ovoce k posílení imunity. Antioxidanty zase dokážou bojovat proti škodlivým radikálům tím, že je dostávají z těla ven. Tím pomáhají tělu předcházet jejich nahromadění a vzniku zánětů a různých onemocnění. Vláknina obsažená v ovoci zase reguluje trávení a pomáhá postupnému uvolňování cukru do krevního řečiště, čímž zabraňuje náhlému zvýšení cukru v krvi.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!