Naučte se pěstovat dobromysl čili oregano

Oregano

Oregano, které v kuchyni dnes tak často používáme, bylo kdysi známé pod názvem dobromysl obecná (Origanum vulgare). V současné době už používáme spíše kratší název a pravdou je, že někteří z nás již na původní název zapomněli. Tato bylinka je oblíbená zejména ve Středomoří, a to nejen jako koření, ale také pro své léčivé vlastnosti. Je poměrně jednoduché ji pěstovat na zahradě nebo třeba na balkoně. Rostlina dosahuje 20 až 50 cm, takže nepotřebuje žádné velké prostory.

Vhodné podmínky pro pěstování

Oregano nepotřebuje příliš kvalitní půdu. Zvládne i kamínky v půdě a na živiny ne příliš bohatou půdu, důležité však je, aby dobře odváděla vodu. Dlouhodobou vlhkost rostlina netoleruje, mnohem příjemnější je pro ni sucho. Hodí se pro ni tedy slunečná a teplá místa. Pokud se pH půdy bude blížit neutrálu, pak je to ideální, není to ale podmínkou. Pokud chcete oregano pěstovat celoročně v zahradě, pamatujte na to, že ne všechny druhy jsou mrazuvzdorné. Avšak Origanum vulgare patří k těm odolnějším, poradí si s mrazy až do -20 °C.

Sušené oregano

Foto: Pixabay

Výsev semen

Semena lze vysévat kdykoli na jaře. Pokud je předpěstujete, pravděpodobně získáte silnější rostlinky, nicméně výsev je možný i přímo do půdy. Semínka jsou drobná, pro rovnoměrný výsev je tedy smíchejte s trochou písku. Vysejte je do hloubky asi 0,5 cm a pravidelně zalévejte. Semínka vyklíčí asi za dva týdny. I nyní je potřeba pravidelná zálivka. Vzrostlejší rostliny vám už budou tolerovat i případné sucho. Pokud chcete oregano pěstovat v květináči, je třeba myslet na pravidelnou zálivku.

Výsadba a péče o rostlinky

Hnojení rostliny obvykle není potřeba. Dbejte na to, aby vzdálenost mezi jednotlivými rostlinkami byla ve sponu 50×50 cm. Hustější výsadba by mohla znamenat problémy kvůli neprostupnosti vzduchu a případnému zadržování vlhkosti při dešti. Příliš velká vlhkost způsobuje onemocnění rostliny, jako je například hniloba kořenů. Oslabené rostliny jsou náchylné také na různé škůdce a další onemocnění.

Sběr a skladování

Oregano sbíráme ještě předtím, než vykvete. Pro maximální množství je vhodné sklízet několikrát v průběhu sezóny. Také je dobré zaštipovat vrcholy rostliny, aby tak rychle nevyběhla do květu. Oregano kvete od června do srpna. Čerstvé listy obsahují nejvíce živin a navíc jsou aromatičtější. Ne vždy se nám ale podaří zpracovat celou úrodu hned. Vhodné je sušení, které provádíme do 35 °C. Možné je také zamrazit rostlinu. Usušené rostliny skladujeme v takovém obalu, který propouští vzduch (například papírový sáček).

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/oregano-lebiodka-uprawa-w-ogrodzie-i-w-doniczce-wlasciwosci-zastosowanie-aa-pCHQ-TwXa-6ee4.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!