boruvky prodej

Pokud prodejce odměřuje borůvky na litry, chce vás nejspíš okrást. A my víme, jak to dělá

Pohlídejte si svého prodejce borůvek, ne vždy totiž z jeho rukou dostanete přesně to, co jste si zaplatili. Zda jsou borůvky pomačkané nebo správně zralé poznáme často na první pohled. A totéž si myslíme i o jejich objemu. A to zvláště ve chvíli, kdy nám prodejce „vyjde vstříc“ a vše odměří přímo před námi.

Ale jak už to tak bývá, není všechno zlato, co se třpytí. Také se vám někdy po odchodu od stánku zdálo, že borůvky v kelímku tak trochu slehly? Víme, proč se to děje.

Borůvky je možné při nasypání tak trochu načechrat

Možná tenhle trik znáte také, pokud jste si jako malí hráli s kamarády na to, kdo natrhá borůvek nejvíce. Stačí totiž vzít džbánek (nebo jinou vhodnou nádobu) a před poměřováním ji překlopit dnem vzhůru. Po opětovném vrácení do původního stavu borůvky značně nabudou (byť si do hodiny zase pěkně sednou zpátky), a totéž se stává i při měření.

Foto: Pixabay

Prodejci tak stačí šikovně a opatrně sypat borůvky z té správné výšky a tak trochu je čechrat samotný sypáním a objem se nakonec může klidně lišit i o pětinu. Opravdu – tak snadné to je.

Nově se borůvky prodávat na litry nesmí

Staré dobré vážení je tak pro nákup borůvek stále ještě nejbezpečnější cestou. A nově by také mělo být jedinou. Státní zemědělská a potravinářská inspekce o tom rozhodla na základě četných stížností lidí, kterým zkrátka a dobře objem potraviny přinesené domů tak úplně neseděl. Pokud tedy bude váš prodejce i nadále uvádět cenu na litr, nejspíš to o jeho poctivosti dost vypovídá (nehledě na to, že ho v případě odhalení čeká i mastná pokuta).

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://budejcka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/31391-prodej-boruvek-na-litry-je-minulosti-cena-se-nove-musi-odvijet-od-vahy.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=bkpBUmXrggL-202106080528&dop_id=12100247

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

15 komentářů

 1. celim Odpovědět

  Borůvky a brusinky se vždycky počítaly na litry. Byl jsem toho svědkem již v polovině 50. let, kdy sběrači se chlubili , kolik litrů přinesli. Na trhu se vždycky tyto lesní plody prodávaly na litry. Nikdy na váhu.

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   To máte pravdu. A počítaly by se doteď, kdyby si holt někteří nepoctivci nezkoušeli přilepšit. Tak to je.

 2. petr Odpovědět

  Tak konečně je všechno vyřešeno a došlo na poslední problém této země……Borůvky a jejich způsob prodeje…..Velevážená státní potravinářská a zemědělská inspekce…..jděte se vysrat do borůvčí s takovými problémy. Buď zatočte s řepkou na polích a kvalitou výrobků Agrofertu a vůbec s Babišem jako dotačním podvodníkem, nebo se sami zmačkejte do litrových lahví a prodejte u silnice do kompostu….To co umíte odhalit a vyřešit, je skutečně marginální a ubohý problém, zatímco tam, kde utíkají miliardy, tam se neobjevíte, debilové.

 3. Floyd Odpovědět

  Trh si najde cestu.
  Začnou se prodávat zmražené, vysušené, několik let staré borůvky napíchané vodou.

 4. Mirek Odpovědět

  Vždy se to měřilo na litry za prvé tehdy byly váhy velké a nepřesné a nikdo je netahal do lesa.Výhoda byla v tom že do čeho jste nasbírali v tom jste i odměřovali.Zas nějakej chytrolín chce být papežštější než papež.

 5. Pepa Odpovědět

  Borůvky sbírala moje máma, vozila je do výkupu a vždy se prodávalo na váhu i cena tak byla určena. Bavíme se o letech 1962 – 1970 Takže na litry oficiální výkupna určitě ne.

 6. Mirek Odpovědět

  Blbost na druhou pokud je budete čechrat přesypáváním tak se vám pomačkají a bude jich tam potřeba dát ještě víc .Proč tady někdo řeší takovou banalitu to by jsme mohli stíhat prodejce jablek že je prodávají dráž než banány za 70 kč za kg .Přece neviditelná ruka trhu kup a nebo si nasbírej sám za to jsme přece cinkalu..

 7. Zdeněk Odpovědět

  Když se vám nelíbí, že borůvky nasbírá někdo jiný, zajděte si do lesa a nasbírejte si jich třeba pytel. A nezapomeňte si je zvážit, aby vás les neokradl.

 8. Milan Odpovědět

  Podobny zazitek mam s jahodami ze stanku na Zlicine pred OC. Na pohled nadherne jahody, drahe jak cert, ale pro deti je vezmu.. jenze krasne byly jen nahore, jakmile jste odebrali vrchni cepici hnus.. takto jsem naletel ja.. smutne..

 9. zemekf Odpovědět

  mám 62 let, tohle zboží se odjakživa protávalo na ,,litry,, )))))))
  Když si myslíš, že tě okrádají, běž si to nasbírat 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *