Pokud prodejce odměřuje borůvky na litry, chce vás nejspíš okrást. A my víme, jak to dělá

Pohlídejte si svého prodejce borůvek, ne vždy totiž z jeho rukou dostanete přesně to, co jste si zaplatili. Zda jsou borůvky pomačkané nebo správně zralé poznáme často na první pohled. A totéž si myslíme i o jejich objemu. A to zvláště ve chvíli, kdy nám prodejce „vyjde vstříc“ a vše odměří přímo před námi.

Ale jak už to tak bývá, není všechno zlato, co se třpytí. Také se vám někdy po odchodu od stánku zdálo, že borůvky v kelímku tak trochu slehly? Víme, proč se to děje.

Borůvky je možné při nasypání tak trochu načechrat

Možná tenhle trik znáte také, pokud jste si jako malí hráli s kamarády na to, kdo natrhá borůvek nejvíce. Stačí totiž vzít džbánek (nebo jinou vhodnou nádobu) a před poměřováním ji překlopit dnem vzhůru. Po opětovném vrácení do původního stavu borůvky značně nabudou (byť si do hodiny zase pěkně sednou zpátky), a totéž se stává i při měření.

Foto: Pixabay

Prodejci tak stačí šikovně a opatrně sypat borůvky z té správné výšky a tak trochu je čechrat samotný sypáním a objem se nakonec může klidně lišit i o pětinu. Opravdu – tak snadné to je.

Nově se borůvky prodávat na litry nesmí

Staré dobré vážení je tak pro nákup borůvek stále ještě nejbezpečnější cestou. A nově by také mělo být jedinou. Státní zemědělská a potravinářská inspekce o tom rozhodla na základě četných stížností lidí, kterým zkrátka a dobře objem potraviny přinesené domů tak úplně neseděl. Pokud tedy bude váš prodejce i nadále uvádět cenu na litr, nejspíš to o jeho poctivosti dost vypovídá (nehledě na to, že ho v případě odhalení čeká i mastná pokuta).

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://budejcka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/31391-prodej-boruvek-na-litry-je-minulosti-cena-se-nove-musi-odvijet-od-vahy.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=bkpBUmXrggL-202106080528&dop_id=12100247

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)