Dostane se k vám krtek z louky, přes kterou vede potok?

Krtek

Krtky považujeme někdy za škůdce, někdy za poměrně zajímavá zvířátka. Zpravidla to záleží na tom, zda vlastníme zahradu či ne (majitelé těch ekologických jsou pak někde mezi). Ovšem existuje několik věcí, které jste o těchto hmyzožravcích nejspíš nevěděli.

Nejsou totiž tak nezajímaví, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak. Jejich schopnosti bychom jim mohli v leckterém ohledu závidět.

Co se v encyklopediích zkrátka nedozvíte

Ne, nemá modré kalhotky, ani se nepůjde na první dobrou skamarádit s čápem. Zato je dokonale uzpůsoben k hrabání. Ale věděli jste, že můžete díky pohledu na tunely okamžitě poznat, zda se vám na zahradě usadila dáma nebo pán? Samci totiž vyhrabávají dlouhé a rovné tunely, zatímco samice si potrpí na větší klikatost a spletitost.

Krtinec

Foto: Pixabay

Jak to mají krtci s plaváním

Možná vás to překvapí, ale tahle zvířátka plavat umí, a to opravdu dobře. Nemyslete si tedy, že je odradí nějaká drobná vodní překážka kupříkladu v podobě říčky. To ani náhodou. Byla pozorována i zvířata, která si s vodními nástrahami dokázala poradit i pět minut, což je dost času na to, aby se z ničím nezajímavé zahrady dostala na vaši udržovanou zahradu.

Zajímavé je, že krtci mají při plavání otevřené oči, a když vylezou z vody, marně byste čekali na to, až se oklepou. A rozhodně nepoužívají jen jeden plavecký styl. Naopak, v tomto jsou ještě nápaditější než lidé.

Krtci nejsou vždycky jenom černí

Mají nádherně sametově hebký kožíšek a nebýt jejich ostrých zoubků, určitě by z nich byli skvělí mazlíčci. Ovšem jejich srst se nemusí utápět jen v barvě noci, čas od času jsou k vidění i krtci albíni – dokonale sněhobílí. Pod zemí si toho však všimne málokdo.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.nase-voda.cz/krtek-je-prekvapive-dobrym-plavcem-2/, https://www.dumazahrada.cz/zahrada/zivot-na-zahrade/20725-jak-se-zbavit-krtka/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)