Nasušte si trnky. Pomohou vám se zimními záněty močového měchýře, bolestmi žaludku i dalšími nepříjemnostmi

Trnka

Trnka obecná (Prunus spinosa L.) patří mezi velmi oblíbené prostředky lidové medicíny. A to především díky svým jedinečným léčivým vlastnostem. Trnky se s oblibou používají především jako lék na průjem. Ovšem moderní fytoterapie nedá dopustit ani na jejich použití při chorobách močových cest. Tady se vám však bude hodit spíše odvar z květů trnky, nasušených na jaře.

Jak sušit trnky

I když se ke sběru a zpracování obvykle doporučují trnky přešlé mrazem, které zesládnou a získají jedinečnou chuť, pro sušení musíme začít sklizeň dřív a první podzimní mrazíky předběhnout. Nasbírané ovoce zbavte stopek a opravdu dobře omyjte. Jakmile máte hotovo, ponořte je ještě na chvíli do roztoku kyseliny citronové.

Ten pomůže s potlačením škodlivých patogenů a minimalizuje výskyt plísně při sušení. A jak si ho připravit? Na 1 litr vody použijte asi 5 gramů kyseliny citronové. Vodu přiveďte k varu. Trnky do ní vhoďte a za 20 vteřin vyjměte. Ochlaďte ve studené vodě a můžete začít sušit.

Trnka

Foto: Pixabay

Sušení trnek v troubě

Nakonec trnky rozložte na plech, vyložený pečícím papírem. Musí být jen v jedné vrstvě. Trouby předehřejte na 40-50 stupňů, po zhruba hodině a půl sušení zvýšíme teplotu na 70 °C. Na konci musí být trnky stále vláčné, ale nikoli rozpraskané. A poměr? Na jedno kilo sušených trnek budete potřebovat asi tři kila čerstvý.

Čaj z trnek – recept

Jednu lžíci sušených trnek zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut pod pokličkou louhovat. Sceďte a vpijte. Používejte 1-2 x denně při potížích s močovou soustavou nebo zažíváním.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/tarnina-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-tarniny-aa-yHGq-TioS-Vse8.html, https://www.it.tarnow.pl/atrakcje/tarnow/ogolne-informacje/tarnowski-smak-herbata-i-nalewka-z-tarniny/, https://aleziolo.pl/przemiana-materii/50-owoc-tarniny-herbata-oczyszczajaca.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)