a-bez2

Neobyčejná použití černého bezu

To, že se z květů černého bezu vyrábí sirup a med, ví spousta lidí. Všeobecně známé je také použití bobulek tohoto stromu – vyrábí se s něj marmelády nebo například likéry či ovocná vína. Avšak z této rostliny můžeme použít taktéž listy a kůru, abychom získali řadu dalších, velice užitečných zařízení. Pojďme se spolu podívat na to, jak se dá černý bez využít také neobvyklými způsoby.

Repelent proti hmyzu

To, že je tato rostlina jako celek, vhodná jako živý plot, nás jistě nezaskočí. Pokud jej budete pravidelně stříhat, získáte hustý a krásný plot, který vaši zahradu ochrání jak před nežádoucími pohledy, tak také před případnými zloději a nechtěnou zvěří. Avšak málokdo ví, že listy této rostliny se dají využít také jako repelent. Už jen samotné rozdrcení listů vydává pro hmyz nepříjemný zápach. Mnohem lepším použitím je ale natrhat několik listů, trochu je podrtit a zalít horkou vodou. Přikryjte a nechte vychladnout. Tuto směs pak můžete natírat na své tělo, nebo jí poprášit rostliny, které tak ochráníte před některými druhy drobných škůdců.

Barvivo

Kůra i kořeny černého bezu se dříve používaly k získání fialového barviva. Této barvy se dosahovalo společně s použitím jiných rostlin a dělo se tak zejména ve Skotsku.

(Ne)prospěšnost pro zvířata

Tak například pro vaše ovce mohou listy této rostliny posloužit jako krmivo. Pokud trpí plísňovými onemocněními nohou, nechte je chodit v kůře nebo mladých výhoncích rostliny. Také ptáci se rostlinou živí běžně. Avšak pozor – účinky na vaše kuřata mohou být fatální!

Výroba falešného vína

Pokud se z bobulí vytvoří bezinkové víno, které je i tímto názvem označeno, pak je vše v pořádku. Avšak v minulosti docházelo k využívání krásné barvy těchto bobulí k výrobě falešného „bordó“. Stačilo smíchat ocet s bobulemi, cukrem a trochou portského vína. To, že se výrobní cena tohoto nápoje nerovnala ceně skutečného vína, je vcelku jasné. Toto falšování vína zašlo až tak daleko, že v Portugalsku v osmnáctém století dokonce zakázali pěstování černého bezu!

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *