Naše tipy na popínavé venkovní květiny

Mít na zahradě krásné popínavé rostliny je určitě velmi příjemné a většina z nás si nějakou tu popínavku ke zdi anebo na konstrukci nasadí. Popínavé venkovní květiny dokážou rozzářit každou zahradu a vy se budete moci spoléhat na to, že kout jimi osázený bude vypadat perfektně. Moc hezky vypadají ale i balkonové popínavé květiny. Buďme tedy konkrétnější a soustřeďme se přímo na popínavé rostliny, které můžete mít u vašeho zahradního posezení anebo kdekoli v prostoru vaší zahrady.

Ovocné popínavé rostliny

Pokud máte rádi ovocné stromy, pak se určitě vyplatí některé popínavé typy, které dávají mimo své krásy také plody. Moc hezky vypadá například rostlina kiwi. Oblíbený je ale taktéž čnělkovec čínský či význačný. Klasiku představuje naopak vinná réva. Tu je možné pěstovat v mnoha různých variacích dle vašeho přání. Perfektně roste u stěn anebo se dokáže plazit po konstrukcích pergol a zahradních posezení. Díky celkovému vzhledu těchto popínavých rostlin budete mít i dostatek soukromí.

Plamének jako klasika

Velmi oblíbená popínavá květina je plamének. Právě on dokáže efektivně zakrýt hustým porostem i celé stěny. Při dostatečné zálivce není problém vypěstovat klidně i velkokvěté odrůdy. Moc hezké jsou kupříkladu vlašské plaménky. O rostliny j ovšem nutné se pravidelně starat, jinak dojde k tomu, že se nebudou vypadat hezky. Nedostatečná zálivka způsobí kropenaté listy. Mnohdy je třeba také plamének postříkat proudem vody, aby došlo ke smytí prachové vrstvy.

Další tipy na popínavé rostliny

Z dalších popínavých rostlin bychom mohli uvést například břečťan anebo hortenzii řapíkatou. Ta se vyznačuje vcelku masivním přírůstkem, a to až 20 centimetrů za rok. Výborný na fasády je i podražec velkolistý. Hezky ale vypadají i kvetoucí vistárie. Zapomenout bychom neměli ani na odolný zimolez, který je nedílnou součástí mnohých fasád.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.