Pepino

Pepíno: Rostlina, jejíž plody vyrostou jen v květináči

Milujete melouny, hrušky a podobné sladší plody? Pokud ano, pak si jistě oblíbíte také pepíno. Tato lilkovitá rostlina je totiž v mnohých ohledech doslova výjimečná. Pěstovat se dá fakticky kdekoli. Ostatně nejčastěji se s ní setkáváme na zahradách, parapetech oken nebo v zavěšených truhlících. Stačí jí slunné místo a závlaha. Přesto má jedno specifikum. Neobejdete se bez pěstební nádoby.

Pepíno pod drobnohledem

Pepíno je teplomilnou označovanou jako Solanummuricatum. Původ pepína je v Jižní Americe. Typické jsou proto také nároky této rostliny na zeminu a prostředí, v němž by se měla pěstovat. Ideální je pro ni maximální přísun tepla. I proto se mnohdy pěstuje ve sklenících nebo fóliovnících. Sladké plody se ale vytvoří i u venkovních rostlin. K pěstování potřebuje mimo slunného počasí také bohatou zálivku a přihnojení kombinovanými hnojivy.

Květy pepína

Květy pepína: Foto Pixabay

Prostě teplomilná rostlina

Pepíno vyžaduje slunné stanoviště a zastínění před silným poledním sluníčkem. Ven se vysazuje až v době, kdy nehrozí mrazíky. Stejně tak se přemístí počátkem září do tepla. Důležité je zvolit dostatečně velkou pěstební nádobu. Průměr horního obvodu by měl být v minimu 30 cm. Klidně i více. My jsme zvolili čtveraté samozavlažovací truhlíky. U běžných je třeba myslet a drenáž ze štěrku nebo keramzitu. Ideální pro pěstování pepína je jinak mix rašeliny, zeminy a chlévské mrvy. S přihnojováním se začíná po třech týdnech od výsadby. Výborné je hnojivo pro plodovou zeleninu. Odměnou za vaši péči vám budou krásné žluté plody s fialovými proužky.

Květináč je velmi důležitý

Přesně tak, klasicky v zemi by pepíno neplodilo. Šlo by totiž hlavně do kořenů. Měli byste jen krásný zelený keřík. Jinak plody nenechávejte na zemi, aby nehnily. Na přesazování pepina se můžete podívat na našem videu.

Video: YouTube kanál Radka Štěpána

Zdroje info: https://hobby.instory.cz/3314-jak-si-doma-pestovat-pepino-lahodne-plody-se-hodi-do-salatu-i-marmelad.html
https://primadoma.tv/video-34891-jak-pestovat-pepino-gold

Pepíno: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *