Na kolik peněz vyjde domácí výroba svrchně kvašeného piva

Pivo

Uvažujete o tom, že byste si doma uvařili vlastní pivo? Už vás nebaví nakupovat vrchně kvašená piva, která se cenově pohybují minimálně kolem 50 korun za 0,5 litru? Není se čemu divit. U spodně kvašených se pochopitelně v supermarketech dostanete klidně i na cenu okolo 10 korun. Jejich výroba je také z hlediska teplot trochu komplikovanější. Máte-li rádi svrchně kvašené pivo, rozhodně se vyplatí vyrobit si ho doma. Na kolik vás vyjde? To vám prozradíme v tomto článku.

Máte v čem vařit?

V první řadě je zapotřebí mít výbavu na vaření piva. Tradičně se u domovařičů nachází kotel, který může představovat i zavařovací hrnec. Dále potřebujete čerpadlo nebo vařečku, již budete směs neustále míchat. Zapomenout nelze ani na chlazení. Zkrátka a jednoduše, pořizovací cena pivovaru se pohybuje okolo 11 000 korun. Když k tomu přičteme příslušenství, kvasné nádoby atd., dostaneme se na nějakých 15 000 korun. My máme kotel s příslušenstvím za nějakých 20 000 korun. Věřte ale, že s čerpadlem jde všechno snáze.

Regionální pivoDomácí svrchně kvašené pivo: Foto Radek Štěpán

Jaká je cena surovin

jako příklad si vezmeme recept, v němž potřebujeme suroviny na uvaření nějakých 25 litrů piva. Jaké jsou tedy ceny? Připravili jsme pro vás jednoduchou tabulku.

Tabulka ceny piva

Tabulka: Radek Štěpán

Jasně, k ceně je zapotřebí přičíst také energie. Pivo jsme vařili i s umýváním sady nějakých 6 hodin. Půllitr by se tak možná vyšplhal na nějakých 10 korun. práci počítat nebudeme, vždyť domovarník ji dělá s láskou a je pro něj zábavou. Jinak samozřejmě existují i levnější recepty s českými chmely, dostat se lze bezesporu ještě níže.

Pivovar

Domácí pivovar: Foto Radek Štěpán

Počítat je třeba i s čekáním

Svrchně kvašené pivo je vynikající v tom, že kvasí za pokojové teploty, a to jak v kvasné nádobě, tak i následně v lahvích. Poté putuje do lednice. Zralé byste jej měli mít cca po měsíci.

Zdroj info: Vlastní zkušenosti autora

Domácí svrchně kvašené pivo: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.