Ananas jako pokojová rostlina: jak o něj správně pečovat?

Ananas

Ananas (Ananas comosus) je poměrně známá rostlina. Věděli jste ale, že ji můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu? I když se jedná o tropickou rostlinu, její pěstování je skutečně možné i u nás. Můžete koupit dva druhy ananasu: ten, který produkuje sladké plody, a okrasný ananas, jehož plody jsou sice jedlé, ale natolik hořké, že je jíst nebudete. Pěstují se pro svůj atraktivní vzhled. Další možností je vypěstovat si svůj vlastní ananas z toho, který koupíte v supermarketu (stačí odřezat jeho vrchol). I ten může tak za tři až čtyři roku produkovat jedlé plody.

Proč pěstovat ananas?

Kromě toho, že se jedná o atraktivní rostlinu, která vám může přinést i plody, je ananas rostlinou, která poskytuje také další výhody. Hovoří se například o tom, že když si ji dáte do pokoje, kde spíte, můžete tak omezit chrápání (své nebo svého partnera). Není ale jisté, jestli je toto tvrzení pravdivé. Zajímavější ale je, že tato rostlina čistí vzduch a produkuje kyslík.

Ananas

Foto: Pixabay

Kde pěstovat ananas?

Pro správný růst je důležitý výběr vhodného stanoviště. Jedná se o tropickou rostlinu, takže čím více tepla jí poskytnete, tím lépe. Dobře se jí ale bude dařit v teplotách nad 16 °C. Potřebuje dostatek jasného světla, takže se hodí do skleníku či na světlý parapet. Dejte si ale pozor na přímé sluneční záření. To ananas dokáže v určité míře tolerovat, nicméně příliš mnoho sluníčka vede ke spálení listů ananasu. Je pravděpodobné, že se bude natahovat za světlem – aby tedy rostla rovně, můžete občas lehce otočit květináčem. Přes léto je možné ananas přenést ven, nicméně jakmile teploty na podzim klesají, je třeba jej přenést dovnitř.

Jakou zvolit půdu?

Pokud jste si přinesli ananas z obchodu, můžete ho nechat v substrátu, ve kterém je nyní. Časem bude ale potřeba rostlinu přesadit, to pak můžete zvolit víceúčelový kompost bez rašeliny.

Jak o ananas pečovat?

Zálivku provádíme vždy, když několik horních centimetrů zeminy vyschne. Všechny suché listy odstraňujte a občas z nich můžete setřít prach. Hnojení provádíme na jaře a v létě každé dva týdny univerzálním tekutým hnojivem. V zimě hnojíme jednou za měsíc. Pokud chcete sklízet plody, počkejte, až se plod zbarví do oranžově žluté barvy. Měl by také sladce vonět.

Jak množit rostlinu?

Jakmile se jednou vytvoří plod, vaše rostlina odumře. Na jedné rostlině tak sklidíte pouze jedenkrát ovoce. Rostlina ale produkuje mladé rostliny, které rostou u její základny. Ty můžete odříznout ostrým dezinfikovaným nožem – počínejte si opatrně, abyste nepoškodili kořeny a přitom je odebrali všechny. Pak každou takovou mladou rostlinku zasaďte do vlastního květináče. Ananas můžete vypěstovat i ze samotného ovoce. Za tímto účelem odřízněte špičatý vršek, odstraňte z něj spodní listy, abyste odhalili stopku a nechte asi den zasychat. Vložte do květináče s kompostem a dobře zalijte vodou.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-care-for-a-pineapple-plant/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!