Na kočičí depresi vyzraje světlo

Kočka

Máte doma kočku, jejíž chování se vám zdá přinejmenším podivné? Špatně spí, je unavená a malátná? Možná má depresi. Pokud si myslíte, že jsou depresivní stavy pouze doménou nás lidí, jste na omylu. Také kočky se mohou dostávat do těchto nezáviděníhodných stavů, které jim samozřejmě nikdo nepřeje. Jak se taková deprese u koček vlastně spouští, čím se projevuje a jak vyhrát boj s kočičí depresí? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Důvodů může být spousta

Podobně jako u lidí. Deprese se projevuje především hodně silným až patologickým smutkem. Konkrétní kočka cítí podobně jako člověk osamocení, úzkost, beznaděj a silnou vnitřní bolest. Hodně záleží na povaze konkrétní kočky. Některé s depresemi problém nemají. Co se týká samotných spouštěčů, může se jednat například o:

  • odchod člena domácnosti,
  • smrt jiného zvířete,
  • změnu prostředí,
  • osamění,
  • příchod zimy a chladného období
  • a jiné důvody.

Kočka

Kočka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Projevů kočičí deprese bývá hodně

V první řadě je třeba jmenovat nespavost. Určitě vaši kočku velmi dobře znáte a víte, kolik toho přes den a v noci naspí. Kočka je spáč a zvládne klidně i 16 hodin denně. Jestliže v poslední době spí abnormálně a nemá potřebu něco jiného dělat, nastal problém. Některé kočky jsou vlivem depresí příliš hlasité. Mňoukají a syčí. Dále se deprese pozná podle chuti kočky k jídlu. Víte, kolik jí toho dáváte. Pokud jí málo, opět není něco v pořádku.

Kočka

Kočka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak úspěšně bojovat s kočičí depresí?

Pokud máte pocit, že s vaší kočkou není něco v pořádku, navštivte s ní veterináře. Ten zjistí, co ji trápí, a jestli se případně jedná o deprese. Určitě se vyplatí i mnohé další zajímavé rady. Konkrétně byste tedy měli:

  • věnovat vaší kočce dostatek pozornosti,
  • pořídit jí společníka,
  • dopřát jí dostatek světla.

Především světlo je nyní v zimních měsících oním klíček k tomu, aby se kočka dostala z depresivních stavů. Slunečných dnů je totiž vcelku málo. Ideální je pořídit nějaké světlo do prostoru, kde se kočka nejčastěji nachází.

Kočka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.