olej24

Fytoterapie jako sázka na zapomenutou sílu bylin

Fytoterapeut – etymologii i základní význam slova lze hledat v řeckých slovech fyton (rostlina) a therapeuein (pečovat). Dříve se tato praxe označovala jednoduše jako bylinářství či využití léčivé síly rostlin. V terminologii západního světa však tak dnes nazýváme lékaře, který je přesvědčen o účinnosti a bezpečnosti bylin, a využívá je jako standardní prostředek k obnovení zdraví.

Kde fytoterapie pomáhá

Návštěvu fytoterapeuta lze doporučit prakticky při každé nemoci, a to i té s dlouhodobým nebo chronickým přesahem. A hodí se také jako léčba doplňková či souběžná. Právě díky ní může být přistoupeno ke snížení podávané dávky farmak, a tím i minimalizaci jejich nežádoucích účinků. Jde rovněž o kritérium kvality. Je-li vám působení bylin doporučováno jako jediná alternativa, pak zcela jistě nejednáte se seriózním odborníkem.

Levandulový olej

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaká jsou úskalí fytoterapie?

Pacient by však měl mít vždy na paměti, že působení bylin je obvykle o něco pomalejší než u konvenčních léků, jelikož účinné látky v nich nejsou tak koncentrované jako u farmak. Tento efekt je nejvíce vidět u dlouhodobých onemocnění. Tady je však vhodné zdůraznit, že byliny zároveň posilují i přirozené ozdravné schopnosti těla, takže pacient může individuální zlepšení pocítit i relativně brzy.

Může pomoci a stále ještě nabízí neobjevené možnosti

Naopak – pokud je správně využívána, poslouží jako velmi cenná a účinná metoda na dlouhé cestě vedoucí až k nalezení skutečného zdraví. Hodnotu léčivé síly bylin pak zvyšuje i možnost rozsáhlého preventivního využití vůči nejrůznějším chorobám. Její možný potenciál je prakticky neomezený, protože výzkumné programy v mnoha částech světa stále probíhají, a zatím v nich byla využita pouze malá část světového rostlinstva. Nové objevy a účinné látky jsou tedy jen otázkou času.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *