Citronová tráva a její použití v kuchyni

V obchodech bývá k dostání jako exotická bylinka, bohužel za pár stébel v plastové vaničce zaplatíte opravdu přemrštěné částky. A přitom není citronová tráva (Cymbopogon citratus) na pěstování vůbec náročná. Potřebuje jen světlo, teplo a mírnou zálivku.

A co si počít s úrodou? Tak na to vám odpovíme v tomto článku. Používá se zejména v Asii a jde o skvělé koření do polévky, pod maso, ke kari a dá se z ní dokonce uvařit i lahodný čaj.

Citronová tráva prospívá i našemu zdraví

Čaj z citronové trávy uvolňuje a osvěžuje, zlepšuje metabolismus a v neposlední řadě i vážně dobře chutná. Obsahuje hodně vitamínu C a cenných éterických olejů. Její listy však mají i dezinfekční účinky a proto se hojně používají i v kosmetice – například k výrobě deodorantů, solí do koupele atd. A obklad z citronové trávy pak pomáhá se záněty kůže nebo jinak obtížně léčitelnými opary.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sušení citronové trávy

Pokud pěstujete trávu na zahradě nebo na balkoně, velmi rychle se vám rozroste. Při sklizni sestřihněte stébla asi na pět centimetrů délky. Poté je rozřežte asi na velikost jednoho centimetru a rozprostřete v tenké vrstvě na savý papír. Sušte na vzdušném a zastíněném místě a poté přemístěte do dobře uzavíratelné nádoby.

Náš tip: Sušenou citronovou trávu vkládejte do nádobek na koření nebo plátěných sáčků. Má jídlu pouze dodat chuť, sama o sobě se nekonzumuje. Čerstvou citronovou trávu lze v některých případech v jídle i ponechat.

Kulinářské použití lemongrass

Stébla citronové trávy mají svěží lehce kořenitou vůni. V Asii jsou oblíbená zejména v Thajsku, kde se přidávají do polévek, salátů, nápojů i marinád na maso. Můžete ji použít všude tam, kde se hodí i limeta nebo citron. Čaj z citronové trávy se pak vyplatí vychladit a servírovat s několika snítkami meduňky a kostkami ledu jako osvěžující letní nápoj.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)