Mykorhiza nahradí chemická hnojiva

Mycorhiza

Stále čekáte na vysněnou úrodu, nicméně rostliny vypadají všelijak, jenom ne tak, jak byste si představovali? Situace je dána tím, že jen živoří, jelikož nemají ke svému růstu dostatek potřebných látek. Pomoct jim lze, nicméně po chemickém hnojivu chce sáhnout jen málokdo. Řešení ale existuje. Představují jej mykorhizní houby. Jak všechno funguje, si představíme v tomto článku.

Mykorhiza

Jak funguje mykorhiza?

V půdě se nachází kompletní ekosystém různých organismů včetně kořenů rostlin. Některé menší organismy jsou schopné žít v symbióze s těmi vyššími. Mykorhiza fakticky představuje vzájemné soužití hub a rostlin. Houby jsou schopné dodat rostlinám vodu a mnoho živin přímo z půdy. Berou si zpět jen cukry pocházející z fotosyntézy. Mykorhiza může fungovat v kterémkoli rostlinném společenství. Komerčně se aktuálně využívá i několik hub k tomu, aby se dokázaly navázat na kořeny rostlin a pomohlo se jim v růstu.

Délka kořenů s mykorhizou a bez ní

Doživotní symbióza

Soužití mykorhizní houby a rostliny trvá počas celé doby života dané plodiny. Přípravek s mykorhizními houbami v podstatě není hnojivem, ale aktivní pomocí rostlinám. Do půdy tedy vracíme organismy, jež sem fakticky plnohodnotně patří! Je to podobné jako se střevní mikroflórou u člověka. Rostlina je díky mykorhize mnohem odolnější, obsahuje i větší množství vitamínů a jiných látek. Důležité je jenom to, aby se kořeny rostlin dotýkaly s mykorhizním roztokem. Pěstování rostlin tímto způsobem je maximálně ekologické.

Mycorhiza

Několik zajímavostí o mykorhize

Výskyt symbiotických hub v půdě je zcela přirozenou záležitostí. Na jeden gram půdního podkladu může přepadat až 20 metrů vláken arbuskulární mykorhizy. Délka kořenu dospělého dubu se pohybuje kolem 8 km. Odhadem mohou mykorhizní vlákna dosahovat až na plochu 40 000 km²! A jaká je hmotnost ektomykorhizních hub v půdě? Kolem 800 kg na 1 hektar. Prodloužením kořenového systému propojením s jinou rostlinou nedochází k boji o půdu, ale ke vzájemnému prospěšnému propojení. U nás jsou symbiózní houby pěstovány českou firmou v Lanškrouně ve sklenících na ploše 600 m².

Délka kořenů s mykorhizou a bez ní

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.