Jak poznat napadení rybízu vlnovníkem rybízovým

Černý rybíz

Pěstujete na zahradě rybíz, jostu nebo angrešt? Není divu, že ano. Vždyť tyto skvělé klasické či stromkovité keře dávají vynikající plody plné vitamínů. Tedy za předpokladu, že nebude rostlina napadena nějakým škůdcem. Ten totiž dokáže s množstvím úrody hodně zatočit. Typickým příkladem takovéhoto škůdce je bezesporu vlnovník rybízový. Že tohoto škůdce neznáte, nebo jej nedokážete na napadených rostlinách poznat? To vůbec nevadí! V následujících řádcích ho představíme mnohem podrobněji, podíváme se na jeho životní cyklus, rychlou identifikaci a samozřejmě i na boj s ním.

Vlnovník rybízový pod drobnohledem

Latinský název vlnovníka je Cecidophyopsis ribis. Řadí se od třídy pavoukovců a podtřídy roztočů. Spadá do čeledi vlnovníkovitých. Hostitelskými rostlinami tohoto škůdce bývají výše zmiňované. V důsledku jeho působení se snižuje úroda, keře postupně slábnou a mnohdy uhynou. Tělo vlnovníků má typický bílý odstín, je vcelku protáhlé. Vyznačují se dvěma páry nohou, které jsou umístěné na hlavohrudi. Délka samiček činí 0,2 mm. Samci jsou poněkud kratší.

Černý rybíz

Jaký je životní cyklus vlnovníka rybízového?

Poměrně pestrý. Množit se vlnovník začnou v pupenech po přezimování při teplotě okolo 5 °C. Vjednom jediném pupenu najdeme až tisíce vlnovníků! Když teploty vystoupí přes 18 °C, vlnovník začne migrovat po rostlině. Nejčastěji je najdeme v úžlabinách jednotlivých listů. U černého rybízu dochází od poloviny srpna k jejich deformaci. Vlnovníky ale může roznášet i hmyz či ptáci, případně koupáte napadenou sadbu.

Jak poznat vlnovníka rybízového?

Vcelku jednoduše. Pupeny rybízu jsou na jaře poněkud nafouklé, a mají tedy typický balónovitý či kulovitý tvar. Rašení se následně zastavuje a vznikají také deformované listy. Tvary pupenů vypadají tak, jak je vidíte na obrázku.

Vlnovník

Likvidace škůdce

Optimální je především ta mechanická. Optimální je řez až na zdravé dřevo. Dají se také vylamovat pupeny. Napadené části je zapotřebí kompletně likvidovat. Keře s více než 12% napadením by měly být zničeny kompletně. Jinak z chemie se dá použít také postřik, mnozí doporučují Vertimec 1,8 EC.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.