Mravenci: způsoby, jak je dostat ze zahrady

Mravenec

Mravenci jsou pro zahradu nebezpeční zejména z toho důvodu, že přenášejí mšice. Právě díky nim se mšice šíří z jedné rostlina na druhou (a z jednoho konce zahrady na druhý). Proto je zapotřebí se nejprve zaměřit na mravence, pokud jste ve své zahradě objevili mšice. Na mravence si můžete nakoupit různé jedy, které jsou komerčně dostupné, je ale možné zbavit se jich také levněji. S pomocí lidových metod.

Kde mravenci žijí?

Mravenci si staví svá obydlí na místech, která jsou klidná. Tedy ta, která zřejmě neokopáváte a necháváte je ležet. Může jít o zahradní cestu vytvořenou z kamenů nebo dlažby, ale také v houští, tam, kde je vysoký plevel, nebo nahromaděný materiál. Také poblíž plotu jsou místa, která často přehlížíme. Volně ležící kameny (zejména několik jich pohromadě) jsou také ideálním místem. Abyste se mravenců zbavili, je dobré tato místa pořádně čistit).

Mravenec

Foto: Pixabay

Aromatické rostliny

Pokud se mravenci na vaší zahradě již usadili, nezbude vám nic jiného, než pokusit se jich zbavit. Mravenci nemají rádi celou řadu aromatických rostlin nebo koření, jako je například mletý černý pepř nebo mletá skořice. Jimi můžete posypat okolí rostlin, které chcete chránit před mravenci nebo mšicemi. Vyplatí se pěstovat také rostliny, jako je pelyněk, hořčice, petrželka, anýz, levandule, měsíček, máta, kozlík lékařský. Tyto rostliny vysaďte v blízkosti rostlin, které chcete ochránit.

Rajčata také pomohou

Rajčata (zde máme na mysli zelené části rostliny) můžete na podzim po ukončení plození vytrhnou a nasušit. Příští rok, až se mravenci začnou množit, můžete tuto sušenou rostlinu použít k přípravě odvaru (10 až 12 stonků rajčat zalijte kbelíkem vody a povařte 30 minut). Tento odvar pak použijte jako zálivku na rostliny, které chcete od mravenců uchránit.

Mravenec

Foto: Pixabay

Zakopaná pochutina

Skleněné lahvičky (například od džemu) zakopejte do země tak, aby jejich hrdlo nepřečnívalo nad povrch půdu. Do skleniček dejte několik lžic něčeho sladkého (medu, marmelády, sirupu, velmi sladké vody). Mravence to naláká do pasti, ze které nebudou moci vylézt. Mravence odradíte například tak, že do jejich mraveniště nasypete mletou skořici.

Drsnější metody

Někteří zahradníci používají k odstranění mravenců také jiné metody. Jednou z nich je například zalít mraveniště vroucí vodou. K tomu bude zapotřebí alespoň 10 litrů vody. Jiní používají směs petroleje (10 lžic) a vody (10 l), kterou opět nalijí do mraveniště. Účinná je také osolená voda (nebo dokonce lidská moč). Otázkou však je, nakolik je tato metoda vhodná pro kvalitu vaší půdy.

Zdroj: https://sovetclub.ru/kak-vyvesti-s-ogoroda-muravev

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!