Mravenci v zeleninové zahradě: jak se jich bezpečně zbavit

Mravenci

Mravenci v zahradě nemusí nutně znamenat špatnou zprávu. Tím, že lezou od jednoho květu na druhý mohou fungovat jako opylovači. Jsou draví, takže si poradí s housenkami, které škodí vaší zeleninové zahradě mnohem více. Mravenci obvykle neotrhávají a neničí listy rostlin. Čím jsou tedy škodliví? Například tím, že pomáhají přenášet mšice z rostliny na rostlinu. Mšice totiž vylučují sladkou tekutinu, na které si mravenci rádi pochutnávají.

Fyzická bariéra

Fyzická bariéra může mravencům zabránit v tom, aby se k rostlinám dostali. Dobře funguje pruh látky nebo papíru omotaný kolem základny rostliny. Dalším způsobem je obklopit zeleninový záhon vrstvou štěrku. Mravenci po štěrku neradi chodí, takže je možné, že přes něj nepřejdou.

Ocet a mravenci

Ocet funguje jako všestranný pomocník v domácnosti i na zahradě. Jak jej použít proti mravencům? Smíchejte jej s vodou ve stejném poměru a nalijte do láhve s rozprašovačem. Nastříkejte po obvodu svého zeleninového záhonu nebo přímo na mraveniště. Zápach octa mravence odpuzuje, takže se mu budou vyhýbat.

Mšice a mravenec
Foto: Pixabay

Kukuřičná mouka, borax a med

Tato směs mravence přitahuje, ale je jim osudná. Sladká vůně medu je tím, co jim velmi voní, kukuřičná mouka a borax je zabíjí. Příprava je jednoduchá: smíchejte stejné díly kukuřičné mouky (nebo škrobu), boraxu a medu. Tuto směs nasypte okolo svého zeleninového záhonu. Mravenci ji sežerou a zemřou.

Pesticidy na mšice

Mšice jsou běžným zahradním škůdcem, který se živí šťávou v našich rostlinách. Tím mohou způsobit velké škody a rostlinu oslabit. Mšice navíc přitahují mravence. Takže jedním ze způsobů, jak se zbavit mravenců je odstranit ze svého pozemku též mšice. To můžete udělat mnohými pesticidy, z nichž některé si můžete připravit i doma. Dobře funguje voda s několika kapkami oleje a mýdla (nebo prostředku na nádobí).

Mravenci a citronová šťáva

Citronová šťáva mravence odpuzuje podobně, jako to dělá ocet. I příprava prostředků proti mravencům je obdobná: smíchejte jeden díl vody a jeden díl citronové šťávy. Dejte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte po obvodu zahradního záhonu. Citronová vůně udrží mravence od vašich zeleninových záhonů. Nevýhodou je, že postřik je třeba pravidelně opakovat.

Mravenci a jedlá soda nebo kypřící prášek do pečiva

Jedlá soda nebo kypřící prášek mohou mravence zabít. Připravit si z nich organický pesticid je velmi jednoduché. Smíchejte stejný díl prášku (sody nebo kypřícího prášku) s cukrem. Právě sladký cukr je tím, co mravence naláká. Jakmile jej ale sní, zemřou. Nasypte je kolem svého zeleninového záhonu.

Kávová sedlina funguje jako repelent

Také vůně kávy je něčím, co mravencům nevoní. Pokud tedy použijete kávovou sedlinu, můžete se jich zbavit. Stačí po vypití ranní kávy nasypat kávovou sedlinu po obvodu vašeho zeleninového záhonu. Ideální je udělat to u rostlin, které milují kyselou půdu, jako například borůvky.

Zdroje info:

https://humboldtssecretsupplies.com/blogs/articles/how-to-get-rid-of-ants-in-your-vegetable-garden-without-chemicals

https://www.workshop.bunnings.com.au/t5/Garden/Ants-in-my-vegetable-garden/td-p/7548

https://www.veggiegardener.com/threads/are-ants-in-the-vegetable-garden-a-bad-thing.1665/

 Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!