Když vám hučení v uších nedá spát: Pomoci mohou šikovné bylinky – skvělá je pohanka i řebříček

Bylinková směs

Když vám hučení v uších nedá spát: Pomoci mohou šikovné bylinky – skvělá je pohanka i řebříček. Bylinné prostředky pro zmírnění hučení v hlavě a uších. Trápí vás neustálé hučení v hlavě? Tento nepříjemný problém může být trvalý, neúprosný a tvrdohlavý. Na pomoc vám v této situaci mohou přijít i bylinné prostředky.

Kde se vlastně hučení bere

Pocit hučení v hlavě, známý jako tinnitus, může být frustrujícím a znepokojujícím zážitkem. I když může mít různé příčiny, včetně vystavení hlasitým zvukům, ušních infekcí nebo ztráty sluchu související s věkem, může také souviset s emočními faktory, jako je úzkost a stres. Toto přetrvávající zvonění nebo bzučení může výrazně ovlivnit vaši celkovou pohodu a kvalitu života.

Obraťte se na přírodu: Bylinná řešení

Pokud hledáte přírodní přístup ke zmírnění hučení v hlavě, mohou být prospěšné bylinné prostředky. Tyto prostředky se zaměřují nejen na fyzické aspekty, ale také na podporu relaxace a snížení stresu, což může přispět ke zlepšení stavu.

hučení v uších

Foto: Pexels

Bylinná čajová směs

Připravte si čajovou směs z následujících sušených bylin:

 • 1 polévková lžíce květů řebříčku
 • 2 polévkové lžíce rozdrcených listů jitrocele kopinatého
 • 3 polévkové lžíce pohankových vrcholků
 • 1-2 čajové lžičky máty peprné

Máta peprná by se měla používat v menším množství kvůli své silné peprné chuti. Její účinnost však spočívá ve schopnosti pomoci vám uvolnit se a odreagovat se od problémů kolem vás. Sušené pohankové vršky, které si můžete snadno vypěstovat ve větším květináči, poskytují tělu běžnou podporu pro posílení cév.

 • Bylinky smíchejte a uložte do uzavíratelné sklenice.
 • Naberte vrchovatou polévkovou lžíci směsi a spařte ji asi 5 minut půl litrem vroucí vody.
 • Čaj popíjejte během dne, dokud je ještě teplý.
 • Tento postup opakujte po dobu 7-14 dní.

Léčivá tinktura

Další bylinné řešení spočívá v použití kořene komonice lékařské, který má blahodárné účinky na různé tělesné potíže, včetně hučení v hlavě.

 • Očistěte a nakrájejte kořen komonice na tenké kousky.
 • Nakrájený kořen ponořte do skleněné nádoby naplněné Alpou (alkoholem), dokud nebude asi 1-2 cm pod hladinou.
 • Nádobu uzavřete a umístěte ji poblíž slunného okna, kam může dopadat sluneční světlo (20-30 °C).
 • Směs nechte louhovat přibližně týden a každý druhý den ji promíchejte.
 • Poté vzniklou tinkturu použijte tak, že nanesete několik kapek kolem uší nebo na jakékoli místo, kde vnímáte nepříjemné pocity.

Vlastnosti kořene komonice jsou v tomto receptu maximálně podpořeny alkoholem v tinktuře, který napomáhá rychlému vstřebávání do hlubších tkání. Kořen komonice lékařské obsahuje dostatek vápníku, který může urychlit proces hojení poranění kostí a kloubů a také zmírnit zánět dásní (paradentózu) a bolesti hlavy.

 

Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/803-zanet-stredniho-ucha-piskani-a-huceni-v-usich-byliny-bylinky-babske-rady-obklad-tinktura-koupel-usi, https://www.ireceptar.cz/zdravi/huceni-v-usich-majoranka-30001122.html, https://www.krasnasbio.cz/Bylinne-kapky-Tinnistop-kapky-tinktura-50-ml-d5460.htm, https://www.stepar.cz/bylinkovy-caj-na-huceni-v-usich-e2276.htm

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)