Lep na stromy

Mravenci na stromě: Jak řešit tradiční nejen jarní problém?

Procházeli jste se okolo vašich stromů a všimli jste si všudypřítomných mravenců? Nejspíše ano, nicméně asi jste situaci nijak neřešili. Mravenci skutečně na stromech nikoho výrazně neobtěžují, nicméně jak na stromy, tak i na keře mohou přinést mšice. Poté začne teprve především u keříků a malých stromů spousta nepříjemností. Mšice jsou totiž neskutečně žravé a dokážou si s listy velmi rychle poradit. Ty postupně budou krabatět a celý stromek strádá. I proto se vyplatí mravenců zbavit. Jak?  To vám prozradíme v tomto článku.

Lep na strom

Přípravky proti mravencům

Na trhu existuje spousta různých přípravků, které dokážou mravence zaručeně vyhubit. Skutečnost je ovšem taková, že dávat si na zahradu domečky pro mravence anebo neustále stříkat jejich cestičky kolem stromů by bylo přinejmenším pracné. O nějakém ekologickém úhlu pohledu nemá smysl ani přemýšlet. Jde fakticky pouze o chemické záležitosti, jež by mohly uškodit třeba i dětem pohybujícím se v zahradním prostoru.

Na lepicí pásky zapomeňte, optimální je lep

Optimální je zabránit mravencům při jejich výstupu do koruny stromů. Na trhu se prodávají lepicí pásky. Ty se nalepí přímo na kmen stromu. Určeny jsou výhradně pro mladé stromky s hladkou kůrou. I tak se ale raději jejich nákupu vyvarujte. Po několika deštích se sloupnou a jsou prakticky nepoužitelné. Mnohem efektivnější metodou, jak vyhubit mravence, je specifický lep na stromy. Nanáší se špachtlí a skutečně vytvoří vrstvu, která je fakticky nepropustná. Mravenci i hmyz se na ni přilepí a minimálně sezonu lep vydrží. Aplikaci lepu jsme pro vás zachytili na tomto videu.

Mnohdy je nutný boj s mšicemi

Likvidace mravenců je jedna věc a mšice druhá. Pokud se je mravencům podaří dopravit do koruny stromu, bude zapotřebí speciální postřik na mšice. Zkusit můžete rozpustit ve vodě tabák a následně postižená místa postříkat. Tento domácí postřik na mšice by měl fungovat. Jinak se na trhu nachází i spousta dalších, které vyzkoušíme, a v budoucnu o nich vyjde další článek.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *