Jak vyrobit pesto z medvědího česneku

Pesto z medvědího česneku

Už jste byli na medvědí česnek, anebo jej pěstujete na vaší zahradě? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně se vyplatí zvolit některý ze způsobů uchování. Jedním z nich je tradičně pesto z medvědího česneku. Vyrobit si ho lze jak z čerstvého medvědího česneku, tak i ze zamrazeného. Záleží pouze na vás a na aktuální části roku. V každém případě je dobré vědět, jakým způsobem se medvědí pesto připravuje. Nejde o nijak extrémně náročnou záležitost. Proto se na jeho přípravu zaměříme mnohem podrobněji. Nejprve se podíváme na ingredience, následně popíšeme postup a poté nabídneme i instruktážní video.

Co vše budeme potřebovat

  • 170 g medvědího česneku,
  • 17 g mořské soli,
  • 110 nesolených kešu oříšků,
  • 100 ml olivového oleje,
  • 70 g sýra Gran Padano.

Jak na to?

Naprosto jednoduše. Stačí vzít veškeré ingredience, ponorný mixér a začít s mixováním. Počítejte s tím, že se bude jednat o vcelku zdlouhavou činnost. Vždyť především oříšky jsou poměrně tvrdé a ponorný mixér se docela nadře. V každém případě je nezbytné směs rozmixovat úplně. Kusy kešu oříšků anebo medvědího česneku nepůsobí zrovna esteticky a chuťově také nejde o nijak výrazně skvělou lahůdku. Vyrobené pesto z medvědího česneku by mělo být vláčné a jemně téct. Rozhodně se vyvarujte silně tekuté směsi.

Možná úskalí

Může jich být hned několik, přičemž tradičně jsou velkou nepříjemnosti starší kešu oříšky, jež nevoní a kvalitativně neodpovídají. Zapomeňte také na kupovaný medvědí česnek, jenž nemá grády a pesto je mdlé. Určitě se podívejte i na datum expirace vašeho olivového oleje. Starší oleje už nedokážou nabídnout potřebné konzervační vlastnosti. Sůl by měla být velmi jemná. Hrubozrnná se bude velmi složitě mixovat. Nakonec by zůstaly v pestu kousky, což by bylo nepříjemné. V každém případě se podívejte na naše video, v němž jsme pesto z medvědího česneku vyráběli.

Video: Youtube kanál Radka Štěpána

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.