Stříhání drápů u psa: návod krok za krokem

Tlapka

Stříhání drápků může být pro psy stresující činnost, proto je dobré je na tuto proceduru učit již od štěněte. Klidně už od sedmého dne života. Nejedná se pouze o kosmetickou proceduru ani o způsob, jak ochránit svůj nábytek. Příliš dlouhé drápy mohou psovi způsobit zdravotní problémy, zejména když se pohybuje po tvrdé podlaze. Může dojít k nepřirozenému zakřivení tlapek, poškození nervů a cév. Pokud budete péči o drápky zanedbávat, může být problematické je bezbolestně odstranit.

Správné kleště

Na stříhání drápů si pořiďte kvalitní nástroje. Ideální jsou speciální kleště, které jsou vyvinuty pro stříhání tvrdých a silných drápů, které psi mají. Důležité je, aby tyto kleště byly dostatečně odolné, a současně musí být ostré. Před každým použitím kontrolujte, jaký je stav vašich kleští. S tupými nástroji se hůře pracuje a navíc po nich nezůstávají hladké okraje. Zubaté okraje drápků mohou způsobit zachytávání a poškození nábytku. V horším případě mohou být důvodem zranění vašeho psa.

Psí drápy

Foto: Pixabay

Způsob stříhání

Při stříhání je důležité mít věci pod kontrolou. Tlapku je třeba uchopit pevně, ale tak, aby to psa nebolelo. Pokud nevíte přesně, kde střihnete (drápek jste jaksi zasunuli do kleštiček, ale neznáte jeho přesnou polohu, protože se pejsek mrská), raději nestříhejte. Je dobré lehce zatlačit prstem na kořen drápku, aby se vysunul. Toto můžete trénovat při hře se psem, i když nechcete stříhat drápky. Díky tomu si na tuto proceduru pes zvykne.

Jak moc ustřihnout

Pokud máte psa s bílými drápky, je váš úkol snadnější. Stejně jako lidské nehty, mají psí drápky bílou a růžovou část. Při stříhání bychom měli odstranit bílou část a do té růžové nezasahovat. To by mohlo způsobit krvácení a bolest. U černých drápů nevidíme, kde přechází do části, kterou stříhat nemáme. Proto je lepší stříhat po menších částech a průběžně pozorovat, zda se uvnitř neobjeví tmavší místo. To je znamením toho, že bychom měli se stříháním přestat. Stříháme pod úhlem 45 ° vzhledem k tlapce. Po ostříhání je možné nehty upravit pilníkem.

Tipy, jak psovi zpříjemnit stříhání drápků

  • Na silikonovou podložku natřete trochu burákového másla. Psi ho mají rádi a v průběhu stříhání jej mohou slízávat. To je zabaví a nebudou se stříhání aktivně bránit.
  • Malé psy můžete stříhat tak, že si je dáte na klín. Ty velké pak obejměte, s tím, že tlapku, kterou stříháte, položíte před psa na stůl či pohovku. Pokud se pes příliš bojí, je dobré, když jej drží druhá osoba.
  • Pokud si na stříhání netroufáte, můžete to nechat na veterináři nebo speciálních psích salonech. Personál zde je velmi zkušený, takže stříhání bude precizní a bezbolestné.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/psy/news-jak-obcinac-psu-pazury,nId,5344539

https://www.akc.org/expert-advice/health/how-to-trim-dogs-nails-safely/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!