Profesionální rady pro pěstování populární monstery zaručí krásný vzhled a bohaté listy

Monstera

Mezi populární pokojové rostliny se v poslední době vrací monstera. Tato rostlina se zajímavě tvarovanými listy je totiž poměrně vděčná a snadno vytvoří efektní dekoraci. Existuje hned několik různých druhů monster. Jejich nároky na péči jsou však v zásadě podobné. Na co si dát pozor a jak zajistit monsteře optimální podmínky pro zdravý růst?

Citlivá zálivka

Monstera je rostlinou z pralesa. Nepotřebuje tedy příliš mnoho světla. Hodí se i do vzdálenějších koutů od okna, kde může tvořit zajímavou dekoraci. Vzhledem k tomu, že nevyžaduje tak velké množství světla, listy jsou pevnější a dokáže efektivně hospodařit s vodou, je nutné dávat pozor na přelití. Monsteru zalévejte až ve chvíli, kdy substrát mírně proschne. Neměla by dlouhodobě stát ve vodě. Naopak menší proschnutí jí většinou nevadí. Během letního období bude vyžadovat více zálivky a v zimě naopak uberte podle potřeby.

Foto: Pixabay

Výživný a propustný substrát

Aby monstera dobře prospívala, nezapomeňte ji minimálně jednou za dva roky přesadit do nového substrátu. Aby byl více propustný, promíchejte klasický zahradnický substrát pro pokojové rostliny s perlitem. Do spodní části dejte jako drenáž keramzit či klasické kamínky. Během přesazování zároveň můžete zkontrolovat, jestli se v kořenech nevyskytují paraziti či plísně. V rámci letní sezóny se doporučuje také přihnojování přípravky určenými na zelené pokojové rostliny.

Sledujte stav listů

Nejlepším ukazatelem zdravotního stavu rostliny jsou její listy. Ty by měly být sytě zelené bez tmavých či světlých skvrn. Objevit se mohou například tmavě hnědé suché skvrny, které značí nedostatek vlhkosti. Typicky jde o problém častý pro zimní období, kdy je vzduch v místnosti přetopený a suchý. Jakmile začnete tento nedostatek pozorovat, podpořte rostlinu rosením.

Zdroj: https://www.mydomaine.com/how-to-care-for-and-propagate-your-monstera-plant-4767252

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.