Milovníci čokolády jásají: Ta tmavá má skvělý vliv na imunitu

Čokoláda, imunita, zdraví, mlsání, laskomina

Milovníci čokolády jásají: Ta tmavá má skvělý vliv na imunitu. Tmavá čokoláda je pro vědce už léta zajímavým materiálem ke zkoumání. Existují desítky vědeckých studií, které naznačují, že se v této lahodné pochutině nachází množství látek s nezanedbatelnými zdravotními benefity. Studie naznačují, že tmavá čokoláda bohatá na antioxidanty s nejméně 50 až 70 procenty kakaa zvyšuje průtok krve, zlepšuje zdraví střev a zmírňuje stres, což jsou faktory, které mohou nepřímo posílit váš imunitní systém.

Už jste někdy slyšeli větu: jestliže je to zdravé, nemůže to dobře chutnat? Čokoláda tuto pověru doslova rozmetala na kusy. Pokud jde o vědu, tmavá čokoláda pochází z Theobroma cacao neboli kakaovníku. Jedná se o jedinečně koncentrovaný zdroj bioflavonoidních antioxidantů. Kromě toho je kakao koncentrovaným zdrojem vlákniny, hořčíku, draslíku a argininu: aminokyseliny, která pomáhá dilatovat krevní cévy.

Jak účinky mají flavonoidy na vaše tělo?

Deanna Minich, PhD, odbornice se zaměřením na aplikaci vědy ve výživě vysvětluje, že flavonoidy obsažené v kakau, potažmo čokoládě v zásadě pomáhají rozšiřovat a regenerovat krevní cévy. Zjednodušeně řečeno, když váš mozek a srdce mají dostatek kyslíku a adekvátní průtok krve, fungují lépe. Článek v časopise Journal of Nutritional Science spojil tyto aminokyseliny s možnou rolí v prevenci rakoviny, zlepšení zdraví srdce, a dokonce i hubnutí.

Foto: Pixabay

Předchozí výzkum také naznačuje, že tmavá čokoláda může pomoci stabilizovat krevní tlak a pozitivně ovlivnit střevní mikroflóru, zlepšit trávení a metabolismus. Myšlenka, že tmavá čokoláda může posílit imunitu, je založena na informaci, že antioxidanty mají antioxidační a protizánětlivé účinky.

Čokoláda pomůže i vaší psychické pohodě

Kromě všech fyzických výhod může být tmavá čokoláda přínosem pro mysl. Studie publikována v Food Chemistry se zaměřuje na bioaktivní aminokyseliny tryptofan, fenylalanin a tyrosin, které všechny mohou pomoci posunout naši neurochemii, což má za následek efekt „dobrého pocitu“, který kousek čokolády obvykle poskytuje. Kvalitní čokoláda může také zlepšit paměť a kognitivní funkce.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-konzumace-horke-cokolady-muze-pomoci-snizit-krevni-tlak-40404769, https://pozitivni-zpravy.cz/cokolada-s-vysokym-podilem-kakaa-muze-pomoci-snizit-krevni-tlak/, https://www.dumdlouhovekosti.cz/blog/kakao—superpotravina–kterou-byste-se-meli-rozmazlovat-na-denni-bazi/, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/723146, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9589144/, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2212267222012564

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)