Drobné kvítky, které přesto dominují aneb Pěstování pomněnek na záhonu i v nádobě

pomněnka

Rostlina s drobnými kvítky, které jsou přesto dominující. Pomněnky jsou krásné a oživí, zkrášlí zahradu, jakožto terasu či balkon.

Pomněnky kvetou od jara až do začátku podzimu. Záleží na skladbě druhů. Navíc se prodávají šlechtěné kultivary v různých barvách drobných kvítků. Tudíž dnes můžete oživit zahradu, balkon či terasu nejen pomněnkou s kvítky v syté světle modré barvě, ale také v odstínech růžové, nafialovělé, jakožto i s kvítky bílými. Pomněnky jsou zkrátka drobně kvetoucí zázrak, který i na úkor drobných kvítků nelze přehlédnout.

Snadné pěstování na zahradě

Jedná se o odolnou rostlinu, která nevyžaduje při pěstování na zahradě žádnou speciální péči. Zahradní druhy preferují polostín před přímým sluncem. Pomněnkám se daří ve výživné půdě. Ke zdárnému růstu a následnému kvetení je třeba zajistit dostatečnou zálivku. Pakliže pomněnky necháte růst pod jehličnatými stromy, kde vytvoří graciézní barevný podklad, snadno se samy vysemení a budou vám tam vyrůstat opakovaně řadu let, stejně jako je tomu v přírodě.

Ozdoba skalky i letničkového záhonu

Většina zahradních kultivarů je odvozena od pomněnky lesní, avšak křížením bylo dosaženo různých barev. Jejich sytost vynikne zejména v kombinaci při husté výsadbě, kdy rostlinky vytvoří bohaté keříky. Pro skalku a lemy záhonů jsou ideální kultivary pomněnky vysokohorské, jako například Blue Ball či bílá Snow Queen, které dorůstají do výšky jen okolo 15 cm a vytvoří tak nízký koberec. Naopak kultivary s výškou okolo 30 až 40 cm jsou ideální do venkovního letničkového záhonu.

květina

Foto: Pixabay

Pěstování v nádobě oživí exteriér

Pomněnky netřeba kombinovat s jinými květinami, neboť jejich krása nejlépe vynikne samostatně. V ozdobné nádobě, truhlíku, květináči vyzdobí pomněnky ozdobí nejen zahradu, ale také terasu či balkon.

Zdroj: ceskestavby.cz, magazinzahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay