Microgreens jsou skvělou posilou zimního jídelníčku – na parapetu vám vyrostou za pár dní

Vše, co takové microgreens potřebují na prvních pár dní života, se ukrývá v semínku. Právě proto jsou klíčky jako takové prospěšné pro lidské tělo – jsou doslova přeplněné vitamíny a živinami.

Microgreens se konzumují syrové, když dorostou do 5 až 10 cm. Ozdobit jimi můžete již hotové vařené jídlo, použít je do sendviče namísto rajčat a papriky, nasypat do dýňové krémové polévky nebo zkusit netradiční, ale velmi svěží kombinaci s ovocným salátem z citrusových plodů.

Co všechno můžete ochutnat?

Na pěstování microgreens se hodí celá řada druhů. Mezi tzv. jistotu patří třeba jetel, ředkvička, řeřicha, roketa, Mizuna, mibuna, salát listový, bazalka, brokolice, máta, mrkev, petržel, listový koriandr, fenykl, pohanka, hořčice a další.

A proč si je domů pořídit? Obsahují množství vitamínů, minerálů, bílkovin a antioxidantů, které chrání naše tělo před volnými radikály a tím vlastně posilují ho. Jsou skvělým prostředkem na detoxikaci a posílení imunity v zimě, kdy je nedostatek čerstvé zeleniny.

Foto: Pixabay

Zdravé, levné, ekologické

a jak neudělat při pěstování microgreens chybu? Především používejte pouze semínka určená ke klíčení a konzumování, a ne ta, která koupíte v zahrádkářských potřebách na setí. Mohou být chemicky ošetřena, což byste jistě konzumovat nechtěli.

Pěstování microgreens je po všech stránkách levné a ekologické. Nevytváříte téměř žádný odpad, rostliny nepotřebují na růst elektřinu, ani jiný zdroj tepla a světla, pouze slunce. A jako výživa jim stačí odstátá voda. Nehnojí se ani nechrání proti škůdcům. Pro začátek vám pro pěstování bude stačit třeba starý cedník, později si můžete pořídit speciální sítka, na nichž porostou ještě o něco ochotněji.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/7-nejcastejsich-otazek-ke-kliceni-mozna-si-je-kladete-i-vy

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)