Pěstování petúnií na balkonu krok za krokem

Petúnie

Petúnie patří mezi velmi oblíbené květiny, které spousta lidí pěstuje na balkonech. Dostupné jsou v celé řadě barevných provedení i kombinací a navíc poskytují bohaté množství květů. Péče o ně není náročná a z květů se můžete těšit od začátku léta až do podzimu. Bohužel se jedná o jednoleté rostliny, takže na jejich výsev je třeba myslet každý rok. Pěstování ze semen je také jednou z nejlevnějších možností. Koupit si ale můžete také sazenice.

Výsev petúnií

Semena petúnií jsou velice drobná, takže může být problém s jejich rozmístěním. Po několika týdnech je ale můžete protrhat, aby vzájemně nesoupeřili o světlo a živiny. Výsev provádíme již od poloviny ledna až do konce února. Přihrneme je tenkou vrstvou zeminy, kterou udržujeme vlhkou. Za tímto účelem je vhodné použít láhev s rozprašovačem. Vystavujeme na světlém místě, ale pozor na přímé sluneční paprsky. Za pět až patnáct dní semena vyklíčí.

Petúnie na balkoně

Foto: Pixabay

Výsadba petúnií

Na konci dubna už můžete sazeničky přepichovat do truhlíků, ve kterých budou růst. Truhlík naplňte zeminou a udělejte do ní díru dostatečně velikou pro kořeny rostliny. Sazeničky zahrňte půdou a jemně ji přitlačte v okolí kořenů. V době přesazení by sazeničky měli být 5 až 10 cm vysoké. Petúnie milují teplo a k bohatému květu a dobrému růstu potřebují alespoň šest hodin slunečního světla denně. Nejedná se o mrazuvzdorné odrůdy, takže ven je přenášíme, až pomine nebezpečí mrazu. Sazeničky důkladně zalijte. Nechte je uvnitř až do poloviny května. Poté je můžete přenést na konečné stanoviště (pokud nehrozí nebezpečí mrazu).

Péče o petúnie

Od zasazení semen do kvetení obvykle trvá asi 12 týdnů. Pro správný růst sazenic je důležité pravidelné zavlažování, proto se vyplatí investovat do samozavlažovacích truhlíků, které vám práci usnadní. Petúnie mají rády jasné, přímé sluneční světlo, a pokud jim není poskytnut dostatek světla, nemohou bohatě kvést. Abyste se mohli radovat s co největšího množství květů, je důležité každé dva až tři týdny přihnojovat hnojivem pro kvetoucí rostliny. Odstranění odkvetlých květů jejich uštípnutím může pomoci prodloužit dobu květu.

Zdroj: https://www.urbangardengal.com/how-to-grow-petunias-in-window-boxes/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!