Microgreens 2

Microgreens – co to vlastně je a jak si užít všechny výhody

Patříte mezi fanoušky zdravé výživy? Sledujete dění na foodblogerské scéně nebo se jednoduše zajímáte o novinky? Pak vám microgreens určitě nemohly uniknout. O co vlastně jde a jaké výhody vám mohou přinést při zařazení do jídelníčku?

Ještě nedávno byly velmi populární nejrůznější klíčky, dnes je však nahradil trochu vyšší level. Microgreens jsou totiž něčím víc, jde přímo o mladé výhonky s lahodnými lístky, vhodné prakticky do všech slaných jídel.

Naklíčit se dá skoro cokoliv

Budete překvapeni, jakou variabilitu vám microgreens nabídnou. Je libo svěží šťavnaté lístky malých kedluben, čočky, brokolice, fazolek adzuki nebo třeba vojtěšky? A to zcela opomíjíme nabídku nejrůznějších bylinek. Dostanete doslova nálož chuti v té nejjemnější podobě. Žádné hořké podtóny, příliš velká štiplavost apod. Jen skvělá chuť, jdoucí ruku v ruce se zásobami vitamínů a minerálů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak je to vlastně s těmi vitamíny

Nejčastěji se mluví o vitamínech C a E. Ty se skutečně v microgreens nacházejí v nevídaném množství. Rozdíl mezi dospělou rostlinou a tou klíčící může být až trojnásobný. Snadno tak pokryjete potřebnou dávku vitamínů i v měsících, kdy je to s čerstvým ovocem a zeleninou na našich pultech vcelku špatné.

Pro pěstování microgreens není třeba nic složitého

Stačí si jen pořídit semena ke klíčení (ze specializovaných obchodů, nikoli chemicky ošetřená) a pustit se do toho. Misky s otvory na dně stačí naplnit propařenou zeminou, vysít semínka, přikrýt poklopem a vše střídmě zalévat. Úrody se můžete podle druhu semínek dočkat už za týden. Některé druhy zeleniny či bylinek však potřebují i trojnásobek. Microgreens pak jednoduše použijete do pomazánek, polévek, omlet apod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *