WC – Troudnatec pásovaný

Troudnatec pásovaný: jaké účinky má tato houba na naše zdraví

Troudnatec pásovaný (Fomitopsis piniola) je houba, kterou můžeme vidět růst na stromech. Tato houba je přirostlá bokem k substrátu a roste samostatně nebo střechovitě uspořádaně nad sebou. Klobouk houby je obvykle velký od 5 do 25 cm, na výšku má houba 5 až 12 cm. Zvenku je povrch houby poměrně tvrdý a nerovný, nachází se na něm soustředné pásy oddělené rýhami. Shora je povrch matný, avšak dorůstající okraje jsou již lesklé.

Jak troudnatec vypadá?

Troudnatec se obvykle vyskytuje v nažloutlé barvě, která přechází od okraje do oranžového odstínu, dále pak do červenohnědého až do tmavě hnědé barvy. Nestarší část houby (tj. tam, kde přirůstá ke stromu) je barva až šedočerná (hnědočerná) a na okrajích orosená. Dužnina houby má barvu lehce do okrové, je poměrně tvrdá. Můžeme ji najít po celý rok na kmenech a větvích dřevin (živých i odumřelých, listnatých i jehličnatých).

Troudnatec pásovaný

Troudnatec pásovaný: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Jak troudnatec použít?

Troudnatec je tvrdá houba, pro přímé použití v kuchyni nevhodná. Mohlo by se tedy zdát, že je to houba naprosto bez užitku. Průmyslovým zpracováním mohou ale být izolovány zdraví prospěšné látky. Takže se nejedná o houbu, kterou bychom vyrazili do lesů sbírat, nicméně své využití má. Obvykle si tuto houbu můžeme splést s příbuzným troudnatcem kopytovitým (Fomes fomentarius), který je nejedlý. Liší se barvou klobouku – obvykle je spíše do šedé než do hnědé.

Léčivé účinky troudnatce pásovaného

Tato houba vykazuje protirakovinné účinky. Jako homeopatikum jej používáme taktéž proti nevolnostem a zvracení, při žaludečních potížích, zácpě, horečce a bolesti hlavy. Pokud bychom chtěli zlepšit svou imunitu, měli bychom troudnatec užívat denně v doporučeném množství (tj. 40 až 60 g denně ve dvou dávkách). Houbu užíváme dvakrát denně (tj. po 20 až 30 g) v polévce nebo čaji. Houbu je vhodné nakrájet na tenké plátky a hodinu předem je louhovat ve vařící vodě.

Troudnatec pásovaný: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *