Meruňkový rozvar skvěle chutná, zvládne ho i dítě a potěší i nečekanou návštěvu

Meruňkový dip

Jak přicházejí do módy recepty našich babiček, znovu se objevuje i meruňkový rozvar. Oranžová nádhera v podobě košíku plného meruněk udělá radost každé hospodyňce. Meruňky mají totiž tisíc využití, jejich sladká, ale přitom aromatická chuť se hodí do koláčů, buchet, knedlíků, na zmrzlinu a do pohárů, o džemu ani nemluvě. Rozvar je ovšem jejich poměrně specifickým využitím, se kterým se rozhodně vyplatí seznámit.

Co je to rozvar

Rozvar je rychlá náhražka džemu na palačinky nebo lívance, jindy nám ušetří práci s balením ovocných knedlíků nebo se hodí na polití zmrzliny, když přijde nenadálá návštěva. Potřebujeme na něj jen zralé ovoce, které ani nemusí být extra pohledné, trochu vody, cukr a případně něco na dochucení. Použít můžeme oblíbený likér nebo koření, třeba skořici. Neznámějším rozvarem je asi žahour z borůvek a nebo horké maliny v restauracích podávané ke zmrzlině. Ale meruňkový rozvar je také výtečný.

Foto: Pixabay

Budeme potřebovat

  • vypeckované meruňky 1 kg
  • voda 0,2 l
  • cukr dle chuti a sladkosti meruněk
  • případně kukuřičný škrob na zahuštění

Jdeme na to

Vypeckované meruňky nakrájíme na malé kousky. Vložíme je do hrnce a přilijeme vodu. Přivedeme k varu a za stálého míchání je rozvaříme. Trvá to pár minut.

Přidáme cukr a pokud je rozvar řídký, maličko zahustíme škrobem rozmíchaným ve lžíci vody. Rozvar ale nemá být tak hustý jako džem, je to spíše omáčka.

Hotový rozvar podáváme přednostně teplý s lívanci, trhancem či tvarohovými knedlíčky, můžeme ho ale nechat vychladnout, například pokud nám zbyde, a použít ho do pohárů nebo jako podklad pod krém do dortu a podobně. Díky cukru, který ho konzervuje, vydrží pár dní v lednici.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zdroje:

https://www.toprecepty.cz/recept/13592-tvarohove-livanecky-polite-merunkovou-omackou/

Kuchařka naší vesnice

vlastní zkušenosti

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)