Nedostatek živin u rajčat: jak poznat a napravit tento problém

Rajče

Aby naše rostliny rajčat měli co nejvíce plodů, je třeba, aby byly ve velice dobré kondici. Řadě problémů se dá předcházet, pokud ale vzniknout je dobré co nejrychlejší řešení. Nedostatek živin u rajčat můžete poznat podle žloutnoucích listů rostliny. Nejedná se ale o jedinou příčinu žlutých listů. Může jít také o špatnou zálivku, onemocnění nebo třeba transplantační šok. Nedostatek živin může být způsoben nadměrnou zálivkou, protože kořeny nemají přístup ke kyslíku.

Nedostatek živin

Pokud jste přesvědčeni o tom, že zaléváte tak, jak byste měli, může jít o nedostatek určité živiny v půdě samotné. Někdy může mít rostlina problém tuto živinu absorbovat. Obvykle jsou žloutnoucí listy příznakem, že rostlinám chybí dusík. Tento prvek je nezbytný pro zdravý růst rostlin a tvorbu listů. Jestliže starší listy začnou blednou a zbarvovat se do žluté, je na vině velmi pravděpodobně právě dusík.

Rajče

Foto: Pixabay

Chloróza

Dalším závažným problémem je onemocnění zvané chloróza. Jedná se o nedostatek dalších živin, k nimž nemá rostlina přístup. Tyto živiny jsou přitom nezbytné pro proces fotosyntézy. Může se jedná o hořčík, železo, síru nebo zinek. Výsledkem je to, že rostlina není schopna produkovat chlorofyl. Díky tomu listy zežloutnou, zatímco žilky zůstanou jasně zelené.

Hnojení rostliny

Řešením obou problémů může být doplnění živin prostřednictvím vhodného hnojiva. Obvykle sáhnete po hnojivu určenému přesně pro rajčata – a chybu neuděláte. Bohužel v některých případech dávají zahradníci příliš mnoho hnojiva, aby nedostatek doplnili. To se však nevyplatí! Vždy dávejte pouze tolik hnojiva, kolik doporučuje výrobce. Pokud ani hnojení nepomůže, chyba je zřejmě na straně rostliny, jejíž kořeny nejsou schopny absorbovat živiny z půdy.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-zlute-listy-30000711.html
https://www.tomatobible.com/yellow-tomato-leaves

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!