Méně je někdy více aneb nejčastější chyby v péči o psa

Pes

Své psy milujeme, a proto jim chceme dopřát to nejlepší, co je v našich silách. Často ho svým chováním „povyšujeme“ ze zvířete na člověka, přítele nám rovného. Tak by to ale být nemělo. Váš pes by si měl být vědom, kdo z vás dvou určuje pravidla (jen pro pořádek: jste to vy, nikoli váš pes). V čem milující páníčci často dělají chybu?

Výživa psa

Jedním z nejdůležitějších faktorů, jak zachovat zdraví svého psa, je dopřát mu vyváženou stravu. A v tomto je obvykle háček. Někteří páníčci nakoupí kvalitní granule, k tomu psovi podají kvalitní konzervy a ještě k tomu výživu pro klouby. Výsledkem tohoto je ale ve většině případů obézní a nemocný pes. HD Coach Radoslav Chlup takových případů zažil za svou kariéru spoustu. Podle něj pro výživu psa bohatě postačí granule, které jsou dostatečně kvalitní a vyvážené. Cokoli navíc pro něj může být protichůdné.

Jídla, kolik si pes zamane

Pes by měl mít vždy misku s vodou, aby se mohl napít kdykoli bude mít žízeň. Totéž ale neplatí s jídlem. Jídlo dostává v odměřené dávce. „Jako odměnu na vycházce dostává granule, zbytek denní dávky pak večer z ruky,“ uvádí HD Coach Radoslav Chlup. Tím dáváte psovi najevo, že vy jste tím, kdo mu obstarává granule, že nedostává nic zadarmo. A to může zlepšit, jakým způsobem vás pes bude vnímat.

PsiFoto: Pixabay

Nedůslednost

Pokud jednou něco zakážete, je to zakázané navždy. Nesmí platit, že si pes „vynutí“ nějakou hračku, činnost atd. Vy jste ten, kdo určuje pravidla, takže na procházku se jde, až když chcete jít vy. Pokud jednou povolíte, co jste prve zakázali, pes zjistí, že tudy vede cesta a bude to na vás zkoušet častěji. A tak se pomalu ale jistě stává pánem on. Ve výcviku psa je tedy zapotřebí být důslední.

Velké množství povelů

Verbální komunikace se psem by měla být co nejjednodušší. Vždy je důležité, abyste vyřkli pouze jeden povel a teprve po jeho provedení povel druhý. V opačném případě můžete u psa vyvolat zmatek. V důsledku toho samozřejmě neuposlechne ani jeden z povelů.

Zdroj: http://hdcoach.eu/category/blog/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.