Brambořík: rostlina, která vám pokvete i na Vánoce

Brambořík

Pokud se budeme bavit o vánočních rostlinách, tak spoustu lidí na prvním místě napadne vánoční stromeček. Dále pak to bude vánoční kaktus (Schlumbergera) či vánoční hvězda (pryšec nádherný čili Euphorbia pulcherrima). Málokoho napadne nenápadná rostlinka, která se může pochlubit nádhernými barevnými květy v hojném množství: brambořík (Cyclamen).

Součástí vánoční výzdoby

Avšak právě brambořík vám může svou krásou zatraktivnit vánoční výzdobu. Kvůli pěstitelským chybám ji někteří považují za vrtošivou rostlinu, nicméně její pěstování obvykle není tak složité. Stačí dodržet několik základních podmínek. Můžete ji pěstovat v různobarevných květináčích – můžete je sladit například s barvou květů – ty mohou být růžové, fialové, bílé, červené.

Brambořík

Foto: Pixabay

Kdy si pořídit brambořík?

Spousta lidí si vánoční květiny – nejen bramboříky, ale také vánoční hvězdy – pořizuje až těsně před svátky v touze, aby jim vydržely až do Vánoc. Ne vždy to ale může být výhrou, protože například brambořík je velice citlivý na kolísání teplot. A tak se snadno může stát, že po přenosu dlouho nevydrží. Závisí to ovšem na tom, jaké jsou venkovní teploty – nejhorší jsou mrazy a větrné dny. Pokud již kupujete svou vánoční rostlinu těsně před Vánoci, je dobré ji na přenos zabalit do papíru.

Pěstování bramboříku

Brambořík snese teploty do 23 °C, ideální jsou pro něj však teploty 17-18 °C. Vhodným místem pro jejich pěstování tak mohou být chodby nebo chladnější pokoje. Na jaře a v létě nevystavujte rostlinu přímým slunečním paprskům. Půdu udržujeme neustále vlhkou – zaléváme ideálně dvakrát za týden. Dejte si ale pozor na přemokření, to by pak mohla vzniknout hniloba, která se může stát pro brambořík osudná. Listy nevlhčete – čas od času z nich můžete odstranit prach jemným kartáčem. Uschlé listy a květy odstraňujte.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-fiolek-alpejski-rozkwitnie-pieknie-na-boze-narodzenie-proste,nId,5669947

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!