Medvědí česnek jako olej, pesto i ochucené máslo

Receptů na zpracování medvědího česneku není nikdy dost. Zvlášť, pokud máte v okolí opravdu dobře zásobené lokality a váš mrazák nemá právě nekonečnou kapacitu. Nechte si poradit, jak připravit chutný olej, pesto nebo třeba česnekové máslo!

Tuhle bylinku můžete upravit celou řadou způsobů – jen jeden se pro ni opravdu, ale opravdu nehodí. A tím je sušení. I při tom sebešetrnějším způsobu přijde medvědí česnek o celou řadu vitamínů a samozřejmě i o svou chuť, vůni a svěží zelenou barvu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Olej z medvědího česneku aneb hotovo za pět minut

Jednodušší už to ani být nemůže. Listy medvědího česneku dobře operte, osušte a nakrájejte nebo natrhejte na menší kousky. Vložte do sklenice a zalijte kvalitním olejem – nejlépe se hodí olivový, ale můžete použít prakticky jakéhokoliv svého oblíbence. A co dál? Zavíčkujte a nechte asi 3-4 týdny v temné skříni. Občas protřepejte. Nakonec olej z medvědího česneku dobře přefiltrujte.

Hodí se pro dochucení salátů a zeleninových pokrmů. Ale uplatní se i k masu nebo všude tam, kde toužíte po česnekovém aroma, ale nechcete nebo nemůžete přidat i čerstvý či sušený česnek.

Bylinkové máslo z medvědího česneku, které může i zamrazit

Jde o další jednoduchý způsob zpracování této jedinečné bylinky. Kostku másla nechte změknout. Mezitím si operte dvě velké hrsti listů z medvědího česneku a vše společně rozmixujte. Dosolte podle chuti a uložte do formiček nebo do servírovací misky. V lednici vydrží asi týden, ovšem lze ho zcela bez potíží zamrazit. A to buď opět jako kostku nebo ve formičkách na led, díky čemuž získáte malé porce, ideální pro dochucení jakéhokoliv pokrmu. K letní grilovačce bývá tento doplněk k nezaplacení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pesto z medvědího česneku v té nejlepší formě

Budete potřebovat:

  • 200 g medvědího česneku
  • 20 ml lněného oleje (lze použít olivový)
  • 50 g strouhaného parmazánu
  • 10 g sezamového semínka (lze použít slunečnici)
  • ¼ lžičky soli

Nejdříve rozmixujeme omytý a osušený medvědí česnek s olejem, poté přidáme zbylé ingredience a mixujeme ještě několik vteřin. V pestu by měly zůstat kousky semínek i sýra. Uložíme do malých skleniček a na závěr přilijeme lžící oleje (nejlépe toho, který jsme použili). V chladu a temnu vydrží takto připravené pesto i dva roky. Servírujeme k těstovinám nebo jako součást pomazánek apod.

Medvědí česnek trochu jinak aneb banánové smoothie

A na závěr ještě doplníme netradiční tip na banánové smoothie právě s medvědím česnekem. Chutná překvapivě dobře. Připravíte ho ze dvou zralých banánů, asi 100 gramů medvědího česneku a jedné lžíce melasy (množství upravte podle chuti). Vše rozmixujte a vypijte. O zdravý start dne nebo rychlou svačinu je postaráno.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)