Naložené a sušené fíky: jednoduchý způsob jejich zpracování

Fíky

Fíky vnímáme jako středomořskou rostlinu, nicméně existuje spousta zahradníků, kteří mají už dnes velmi dobrou úrodu. A proto hledají nové způsoby, jak je zpracovat. Lahodná fíková marmeláda je skvělou možností. Pro toho, kdo chce trochu něco jiného, přinášíme následující dva recepty.

Naložené fíky

Fíky naložené v cukrovém rozvaru a vonící kořením jsou naprosto neodolatelné. Jejich příprava je velice jednoduchá. Zde je vše, co budete potřebovat:

  • 4 kg fíků,
  • 1000 g cukru,
  • 2 litry vody,
  • 730 ml octa,
  • 2 tyčinky skořice,
  • 1 lžíce nového koření (celé kuličky),
  • 1 lžíce hřebíčku (celého).

Fíky můžete oloupat nebo také nemusíte. Pokud vám nevadí jejich slupka, zalijte je vroucí vodou tak, aby byly ponořené a nechte je takto až do vychladnutí vody. Poté slijte. 600 g cukru smíchejte s vodou a zahřívejte, až se cukr rozpustí. Pak přidejte fíky a vařte na mírném plameni asi 30 minut. Pak přidejte ocet a zbylý cukr. Koření svažte gázou do balíčku a vhoďte ho k fíkům. Pořádně promíchejte a nechte ještě povařte do měkka. Přikryjte a nechte v lednici na 24 hodin. Poté vyjměte koření a směs přiveďte k varu. Naplňte jí čisté sklenice a zavařujte 15 minut na 85 °C.

Sušené fíky

Foto: Pixabay

Sušené fíky – příprava

Není větší klasika, než sušené fíky. Předtím, než začneme fíky sušit, se ujistěte, že máte dobře zralé. Ty, které nestihly dozrát, nejsou k sušení vhodné, protože mají tendenci zkysnout po vysušení. Před sušením je dobré fíkům změkčit slupku. Uděláte to tak, že do velké nádoby dáte vodu a přivedete k varu. Současně si připravte misku s vodou, do které dáte navíc led. Celé fíky ponořte na 30 sekund do vroucí vody a pak je hned vložte do ledové lázně. Jakmile vychladnou, slijte vodu. před sušením je třeba fíky osušit utěrkou.

Sušení fíků

Fíky je možné sušit v sušičce na ovoce, ale také v klasické troubě. Vyrovnejte je v jedné vrstvě na plech nebo tácek sušičky a vložte do přístroje, který je nastaven na 60 °C. Každé tři až čtyři hodiny je dobré ovoce otočit. Hotové fíky jsou kožovité a poddajné. Celkem sušení vychází na 24 hodin v sušičce a dvojnásobnou dobu v troubě. Větší kousky fíků můžete rozpůlit, na sušící podložku je potom dejte řeznou stranou nahoru.

Zdroje info:

https://www.schneiderpeeps.com/preserving-figs/

https://www.self-reliance.com/2017/08/fresh-figs/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!