Máte popraskaná rajčata? Většinou je můžete jíst

Popraskaná rajčata

Stále ještě sklízíte ze zeleninové zahrádky rajčata? Máte-li velkou úrodu, nejspíše bude vaše odpověď kladná. Na mnohých zahrádkách už úřadovala ve velkém plíseň, takže je zřejmě po sezoně. Jestliže aktuálně sklízíte, určitě jste se setkali s tím, že jsou rajčata popraskaná. Možná si říkáte, že takovéto rajče nemá smysl konzumovat a automaticky letí na kompost. Vždy ale plody vyhazovat nemusíte… My se v následujících řádcích podíváme na praskání rajčat podrobněji.

Jaký je důvod praskání rajčat?

Našli bychom jich bezesporu více. V každém případě se jedná o fyziologické příčiny. Na praskání rajčat nemají vliv ani škůdci, ani houbové choroby. Tradičně se praskání řadí mezi abiotické poruchy. Obecně platí, že se rostlina nedokáže poprat s nadměrným množstvím vody. Pletiva u rajčat prostě začnou při prudké změně vláhy prskat. Někdy se tak děje v důsledku nesprávného zalévání, mnohdy stojí ale za tímto problémem spíše spousta podzimní vlhkosti. Vždyť prší stále častěji.

Popraskané rajče

Popraskané rajče napadené plísní: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Snadná cesta pro mikroorganismy

Pokud jsou popraskané plody déle či více, pak nabízí vynikající cestu pro přístup nejrůznějších mikrorganismů. Rozvoj hnilob se tak dříve nebo později stane realitou. U venkovního pěstování se praskání na podzim předchází velmi těžko, ve skleníku se to dá zvládnout bez větších problémů.

Jaké odrůdy jsou vysoce odolné praskání?

Nejvíce jsou k praskání náchylné F1 hybridy, jinak se najdou mnohé odrůdy, které jsou schopné praskání dlouhodobě odolávat. Jen namátkou bychom mohli jmenovat třeba:

  • Tipo,
  • Dafne,
  • Bejbíno,
  • Toríno,
  • a jiné.

Popraskaná rajčata

Popraskaná rajčata: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Plod lze konzumovat, ale…

Pokud plod praskl jenom vyloženě na povrchu a prasklina je sytě bílá, neměl by bát s konzumací problém. Jde jen o fyziologickou poruchu. Je-li prasklina hlubší, chuť už to ovlivní, navíc může být rajče napadeno hnilobou či plísní. Tu poznáte podle tmavé barvy.

Popraskaná rajčata: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.