Mangold

Mangold: přinášíme tipy, jak si jej připravit, aby vám zachutnal

Mangold je listová zelenina, která je pro většinu z nás nepříliš známá. Je to škoda, protože se jedná o všestrannou zeleninu, kterou můžete konzumovat vařenou i syrovou. Obsahuje více vitamínu a minerálů, než jiné druhy ovoce a zeleniny. Můžete jej využít i jako zdroj vlákniny. Bohužel je velice snadné jeho přípravu „přehnat“ a na talíři si nepochutnáte. Zde je několik tipů, jak si mangold stoprocentně vychutnat!

Čerstvý mangold

Pokud kupujete ovoce nebo zeleninu, vždy je nejdůležitější jejich čerstvost. Čerstvý mangold poznáte tak, že listy jsou jasně zbarvené a stonky jsou pevné. Rozhodně se vyhýbejte jakýmkoli otlačeninám, povadlým listů nebo jinému druhu poškození – včetně mechanického.  Existuje několik různých druhů mangoldu, které se liší barvou, ale také chutí. Například červený mangold má sladší chuť než ten, který má bílé stonky.

Mangold listy

Mangold: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy je vhodné mangold omýt?

Když si přinese mangold z farmářského trhu, může být dost znečištěn od zeminy. Pokud jej hodláte ještě uskladnit v lednici, nenamáčejte ho. Omyjte ho vždy až těsně před použitím, protože jinak by zvadnul. Vhodné je omýt jej v misce se studenou vodou.

Oddělte stonky a listy

Jedlé jsou i stonky listů a listy samotné. Avšak stonky jsou tužší, a pokud je budete chtít povařit, budou potřebovat delší dobu vaření. Některé listy (zejména ty mladé) mají stonky méně tuhé a můžete je připravovat současně.

Tepelná úprava mangoldu

Mangold můžete podusit na páře. Tužší části dejte do hrnce dříve – až budou zvadlé a změknou, můžete přidat i listy. Těm stačí dušení po dobu jedné až dvou minut. Velice chutné je také smažení mangoldu na olivovém oleji: to udělejte tak, že do pánve dáte několik lžiček olivového oleje (podle vašeho uvážení a množství mangoldu). Nejprve dejte stonky a po třech minutách i ostatní části mangoldu. Za pět minut je hotovo.

Mangold: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *