snyz

Anýz můžete pěstovat i kvůli aromatickým listům

Vypadá vcelku nenápadně. Přesto má anýz vonný zvaný také bedrník anýz (Pimpinella anisum) celou řadu využití. Z obchodů můžete znát zejména jeho semena, ale málokdo ví, že do vaší kuchyně může proniknout i skrze křehké aromatické lístky.

Sehnat semena anýzu není těžké – mnohdy vám dokonce vyklíčí i ta z obchodu. A vzhledem k jeho výšce (30-60 cm) a jednoletosti se nemusíte bát ani jeho umístění do zahrádky. Potřebuje jediné – stabilní místo.

Jak na pěstování anýzu

Nesnáší totiž přesazování. Kam ho vysijete, tam musí až do konce vegetace zůstat. Potřebuje slunce a dostatek vápníku v půdě, což lze vyřešit třeba přidáním vaječných rozemletých skořápek. Vysévejte opatrně, cca do vzdálenosti 15 centimetrů od sebe. Semínka by měla vzejít asi po třech týdnech. Nejprve se začne vyvíjet přízemní listová růžice a teprve později nať jako taková. Jakmile doroste 10 centimetrů výšky, přichází ideální čas k jednocení rostlin, pokud jste je přece jen vyseli příliš hustě.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další věcí, na kterou si musíte dát při pěstování anýzu pozor, je prorůstání plevelů. Na ty je totiž tahle sympatická bylinka opravdu náchylná. Při okopávání však dejte pozor – zejména mladé bylinky jen špatně snáší poškození.

Jak na sklizeň anýzu

Můžete ho vysévat prakticky po celou sezónu. Pokud však chcete mít jistotu, že okolíky plné semen opravdu dozrají, přikročte k tomuto kroku nejpozději do konce dubna. Při sklizni se vybavte plachtou, kterou pod rostliny rozprostřete. Zralá semena totiž ráda vypadávají. A stejné je to i při sušení. Okolíky zavěste na tmavé a vzdušné místo a postupně sbírejte semena, která z nich vypadla. Práci si lze usnadnit vložením suché natě do obrácených papírových kornoutů.

Čerstvou nať pak sbírejte zejména na jaře, později už bývá tuhá a hořká. A dávkujte ji opatrně, leckdy je totiž její vysoká aromatičnost spíše na škodu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *