Mandelinka bramborová nemusí letos škodit. Domácí postřiky si vyrobíte sami

Mandelinka

Jediná mandelinka bramborová zpozorovaná na vašich rostlinách znamená začátek boje! Jedná se o nebezpečného škůdce, který dokáže rostlinám způsobit obrovské škody. Podobně jako u jiných druhů rostlin jsou za škody zodpovědné zejména larvy tohoto brouka. Dospělí jedinci už nejsou tak nenasytní. Jedna samička dokáže naklást až 500 vajíček, ze kterých se za 4 až 10 dní vylíhnou larvy. Ty se za 5 až 10 dní zakuklí pod zemí.

Preventivní opatření

Proti mandelince je možné použít některá z preventivních opatření, jako je například rotace plodin. Protože se jedinci zakuklí pod zemí, mohou zde přezimovat. Je dobré brambory napřesrok nasadit na jiném místě. Dalším preventivním opatřením je použití krytu na brambory. Toto řešení je ale tak trochu nešťastné, neboť je zapotřebí velké sítě, která propustí vzduch a vodu, což vyžaduje vysoké pořizovací náklady. Navíc je síť třeba odstranit v okamžiku, kdy rostlina začne kvést, aby mohla být opylena.

Mandelinka nesnáší některé rostliny

Zatímco brambory mandelinka miluje, existují i rostliny, které ji odpuzují. Ty se vyplatí vysadit v okolí brambor. Jedná se o vratič obecný, koriandr, lichořeřišnici, měsíček a šantu kočičí. Rostliny můžete pěstovat i v nádobách a položit je do okolí brambor (nebo mezi řádky). Mezi přirozené nepřátele mandelinky patří berušky a ptáci.

Mandelinka

Foto: Pixabay

Domácí postřik z mýdla

Jednoduše smíchejte 2 lžíce tekutého mýdla s 5 litry vody a rozmíchejte. Aplikujte postřikovačem na své rostliny. Ideální je použít organické tekuté mýdlo, abyste neuškodili také svým rostlinám. Tímto postřikovačem je dobré mířit na larvy, vajíčka i dospělé jedince. Zahubí je to, jen když je přímo zasáhnete. Kontrolujte spodní stranu listů, zde se totiž vajíčka nachází.

Domácí postřik z octa

Kyselost octa si dokáže poradit s mandelinkou bramborovou a některými dalšími druhy škůdců. Smíchejte 1 šálek octa, 1 lžičku tekutého mýdla a 3 šálky teplé vody. Pořádně promíchejte a použijte na brouky, larvy i vajíčka.

Křemelina

Křemelina brání tomu, aby se larvy zakuklily. Když se jim to nepodaří, za určitý čas zemřou. Smíchejte potravinový křemelinový prášek s vodou v poměru 1:4. Roztokem nastříkejte rostliny.

Neem olej

Tento olej se používá na hubení nejrůznějších škůdců, včetně mandelinky bramborové. Smíchejte jej s vodou v poměru 1:1 (nebo dle návodu) a aplikujte rovnou na brouky.

Česnek, kopřivy a další

Smíchejte si česnek, kopřivy, listy ořešáku (případně tabáku, máte-li). 200 g směsi vhoďte do kbelíku a zalijte vodou. Nechte odstát asi 5 dnů a pak sceďte. Použijte jako postřik.

Vlaštovičník

Nasbírejte 250 g vlaštovičníku a zalijte ho 2,5 litru vody. Po dvou dnech sceďte a přidejte 4 g chloridu vápenatého rozpuštěného v hrnku vody. Použijte jako postřik.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/mandelinka-prirodni-postrik-30000707.html

https://drecampbell.com/natural-ways-get-rid-colorado-potato-beetle-potato-bug/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!