Jak na sklizeň česneku? Postup krok za krokem

Česnek

Vědět, kdy sklidit česnek, může být pro začátečníky trochu problematické. Zatímco u cibule čekáme, až uschne nadzemní část a můžeme zkontrolovat velikost podzemní části pouhým pohledem, u česneku to nejde. Česnek je dobře schován pod zemí. Čas na jeho sklizeň přichází v okamžiku, kdy odumře asi polovina nadzemní části rostliny. Jak přesně postupovat ve sklizni?

Česnek je připraven!

Ještě předtím, než začnete tahat jednu rostlinu za druhou se vyplatí zkontrolovat velikost podzemní části česneku. Vyberte si náhodnou rostlinu a jemně odhrňte hlínu od palice pod zemí. Lehce ji odhalte, aniž byste ji celou vykopali. Pokud bude mít vyhovující velikost, můžete ji vytáhnout. Pokud ne, ještě ji můžete přihrnout hlínou a několik dnů ještě počkat. Pokud vypadá mohutně, obaly jsou těsné a palice je kyprá a dobře tvarovaná, je česnek připraven ke sklizni. Tímto způsobem můžete ozkoušet více rostlin.

Česnek

Foto: Pixabay

Vytahování česneku ze země

Můžete použít různé nástroje. Nejlépe se ale osvědčil klasický rýč. Jím jemně uvolníte půdu v okolí rostliny (pozor, ať ji nepoškodíte). Poté rostlinu vytáhněte a palici očistěte od přebytečných nečistot. Nemyjte jej vodou. Můžete odstranit jeden vnější obal, ale pouze jeden! Mytí není vhodné z toho důvodu, že česnek by zbytečně akumuloval vodu, což vede k delšímu vysychání a k větší pravděpodobnosti vzniku chorob. Navíc je to práce zbytečná, protože česnekové slupky obvykle před použitím loupeme.

Česnek a okamžitá potřeba

Pokud si na česneku chcete ihned pochutnat, můžete jeho listy a kořeny odříznout (odstřihnout) hned a zahradě. V kuchyni tak nebudete mít nepořádek. Česnek skladujeme při pokojové teplotě na suchém a tmavém místě. Je také důležité, aby na tomto místě cirkuloval vzduch, jinak přispíváte vzniku houbových onemocnění. Ideální je palice umístit do drátěného koše nebo otevřeného papírového sáčku. V lednici je světlo a vlhko, což způsobí plíseň nebo klíčení česneku. Pro okamžité použití se vyplatí schovat ten česnek, který se vám nepodaří sklidit i s nadzemní částí.

Dlouhodobé skladování česneku

Nadzemní část i kořeny česneku nechte neporušené. Pomocí nadzemní části svažte několik paliček (asi 5 až 6) dohromady a zavěste na místo, kde je zajištěno proudění vzduchu – avšak mimo přímé sluneční paprsky.  Asi po měsíci je česnek připraven na sklizeň (pokud je vlhké počasí, může se doba čekání prodloužit). Vytvrzování je dokončeno, když kořeny vypadají svraštělé a jsou tuhé jako kartáč na láhve a listy jsou zcela hnědé a vysušené. Před skladováním můžete kořeny zkrátit a odstranit několik vnějších vrstev česneku.

Zdroje info:

https://www.semena.cz/blog/173_cesnek-sklizen-suseni-a-skladovani.html

https://www.gardenbetty.com/the-trick-of-knowing-when-to-harvest-garlic/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!