Houby

Malý návod, jak správně zamrazit houby

Úroda hub byla i letos poměrně bohatá, a tak není od věci myslet na jejich co možná nejefektivnější skladování. Nikdy nevíte, kdy se vám budou houby v zimě hodit. Taková houbová omáčka z praváků nebo babek či jiných hub v době, kdy je krajina pod sněhem, skvěle zahřeje a uspokojí chuťové pohárky. Mražení hub patří mezi nejčastější způsoby jejich uchování. Více oblíbené je snad už jenom jejich sušení. Jak by se tedy houby měly mrazit?

Proč se vyplatí houby podusit?

Houba nefunguje jako klasická rostlina, nicméně z hlediska mražení k ní nelze přistupovat ani jako k masu! V syrovém stavu je hmota konzistencí masu ovšem hodně podobná. Neobsahuje ovšem prakticky žádný tuk, takže se nakonec chová jako zelenina. Pro dlouhodobé skladování je dušení hub naprostou nezbytností.  

Jednoduchá příprava na dušení

Houby je nejprve zapotřebí důkladně očistit. Je dobré pověnovat se jim trochu už v lese a zbavit je základních nečistot. Po nakrájení putují do hrnce, v němž je trocha oleje nebo sádla. Po chvilce restování je jemně podlijte vodou. Poté už osolíte a můžete také jemně ochutit prostřednictvím drceného kmínu. Houby by se měly dusit minimálně 5 minut. Optimálně je doba kolem 15 minut. Do mrazáku mohou přijít až v momentu, kdy dokonale vychladnou. Pro zamrazení volte plastové mrazicí krabičky. Hodí se i mikrotenové sáčky. Určitě si ale obojí popište, abyste znali přibližnou dobu nezbytné spotřeby.

Zamrazení hub na řízky

Je specifické a platí především pro houby, které jsou velké a samozřejmě zdravé. Upozornit je třeba na to, že houby se musí spotřebovat do 3 měsíců. Dušení se neřeší. Pouze si houby očistěte, nakrájejte na kusy a následně je můžete dát do mrazicích krabiček. Jednotlivé kusy oddělte potravinovou fólií, aby je bylo možné následně oddělit od sebe. Po vytažení z mrazáku ihned smažte, jinak vám z hub vyteče voda a budou hodně gumovaté. Jinak lze stejně ukládat do mrazáku také přímo už obalené řízky. Poslední alternativa je předsmažení a následně zamrazení hotových řízků.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *