Jak pěstovat artyčoky

Artyčoky

Artyčoky jsou plodiny, které byly konzumovány již celá staletí. Bohužel, dnes už jsme na ně tak trochu zapomněli. V supermarketech jsou k dostání jen v sezóně, nebo v konzervě. Věděli jste, že artyčoky si můžete vypěstovat také v podmínkách České republiky? Stačí si zakoupit semena (jejichž cena je do 20 Kč za balení) a pustit se do práce. Poradíme, jak na to.

Začněte v březnu

Pokud máte možnost získat odnože z již vyrostlé rostliny, bude pěstování velmi jednoduché. Pokud ale starší rostlinu nemáte, budete muset začít pěstovat ze semene. Ať tak či onak, vždy začněte v březnu. Semínka vypadají podobně jako slunečnicová semínka. Každé semínko vysaďte do květináče zvlášť. Takto vysetá semena udržujte při teplotě nad 20 °C. Trvá deset dní, než vyklíčí. Kvalitní sazenice potřebují hodně světla, tak jim ho dopřejte. Pořádně zalévejte a můžete přidat i nějaké to hnojivo.

artyčok

Artyčoky mají rádi teplo

Pro výsadbu zvolte takové místo, které je slunečné a chráněné před větrem. Vhodné je pěstování ve skleníku či fóliovníku. Půda by měla být vzdušná a lehká. Před výsadnou do ní zapracujte dostatek kompostu. Artyčoky vysazujte v květnu přímo do zahrady, nebo v dubnu do fóliovníku či skleníku. Jednotlivé rostliny potřebují poměrně dost prostoru – vysazujte je do vzdálenosti 100×80 cm.

Hnojení artyčoků

Artyčoky je vhodné přihnojovat. Vhodné je začít po zakořenění rostliny a použít dusíkaté hnojivo a Cererit. Jakmile začne vegetační období, již není vhodné dusíkaté hnojivo, přidejte tedy spíše hnojivo s vysokým obsahem fosforu a draslíku. Období sklizně probíhá v létě, pokud to ale nestihnete, můžete květy artyčoků využít do suché vazby.

artyčok

Co s artyčoky v zimě?

Pokud pěstujete ve skleníku či fóliovníku, pak v zimě stačí rostlinu zakrýt. Jestliže ale pěstujete venku, musíte vzít v potaz, že artyčok je teplomilná rostlina. Na podzim tedy skliďte její kořeny a založte je ve sklepě, kde se teplota pohybuje do 10 °C. Tento sklep by měl být mírně vlhký. V březnu můžete kořeny opět vysadit do venkovní zahrady.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!