Maliník – využijte všechny jeho části

Pravdou je, že maliník pěstujeme zejména díky jeho sladkým plodům. Avšak listy z maliníku patří mezi oblíbené při zpracování bylin. Ten, kdo je spotřebovává, se může těšit jejich úžasnému výživovému profilu. Jejich chuť není stejná jako chuť malin, připomíná spíše černý čaj. Listy poskytují přínosy během těhotenství, ale také v jakémkoli jiném stádiu ženského života.

Proč používat malinový list?

Maliníkové listy obsahují přirozené množství vitamínů a minerálů, které potřebují nejen ženy pro své zdraví: hořčík, draslík, železo, vápník a vitamíny B, A, C a E. Zvláště užitečná je vysoká hladina vitaminů B, protože jsou užitečné pro zmírnění nevolnosti, zklidnění křečí v nohou a zlepšení spánku. (Příznaky, které rozhodně vzrostou během těhotenství!)

Imunitní podpora

Vysoká koncentrace vitaminu C v maliníkovém listu je skvělá jako prevence proti různým druhům onemocnění. Užívat maliník jakou součást bylinného čaje je uklidňující a chutné.

Těhotenství a porod

Specifická kombinace živin v maliníkových listech je velmi prospěšná pro ženský reprodukční systém. Posiluje dělohu a pánevní svaly, což je důvod, proč některé porodní asistentky tvrdí, že vede ke kratšímu a snadnějšímu porodu. Proto by se maliníkový čaj měl konzumovat již během těhotenství – obvykle se doporučuje v posledním trimestru.

Maliny

Ženské zdraví

Maliníkové listy nejsou jen pro těhotné ženy. Mnoho žen tvrdí, že pomáhají zmírňovat příznaky PMS, endometriózy a menopauzy a pro některé páry jsou užitečné při pokusu o otěhotnění. To je způsobeno vysokým obsahem vitamínů a minerálů, které pomáhají vyrovnávat hormony a posilují stěny dělohy a celkovou pánevní oblast. Protože tyto živiny pocházejí z potravinového zdroje, jsou vysoce vstřebatelné a lepší než doplňky stravy.

Zdraví zubů

Taniny v malinovém listu jí dodávají adstringentní vlastnosti, které působí jak vnitřně, tak i zevně. Silný maliníkový čaj nebo tinktury uklidní spáleniny, ekzémy a vyrážky, pokud je použit externě. Při vnitřním použití můžete dosáhnout zmírnění příznaků zánětu dásní.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!