Několik kroků k vytvoření vřesoviště

Vřesoviště

Založení vřesoviště je poměrně frekventovanou činností. Vřesoviště najdeme na mnohých zahradách. Vypadají moc hezky a přirozeně. Tedy za předpokladu, že se vám podaří vysadit ty správné rostliny a dosáhnout kompaktního tvaru. Vřesoviště lze mít jak na rovině, tak i ve svažitém terénu. Tvarově by mělo být nepravidelné, bude tak působit mnohem přirozeněji. Pozor i na dostatek potřebného slunečního záření. Většina rostlin slunce potřebuje.

Jaké rostliny volit?

Nejčastěji se volí pochopitelně vřesy, nicméně výbornou volbou jsou také jarní a podzimní vřesovce, případně dabécie. Alternativ je poměrně hodně.

Důležitý charakter půdy

Rostliny ve vřesovišti potřebují poměrně lehkou a co nejvíce propustnou půdu. Vyplatí se také do značné míry upravit kyselost, a to na pH okolo 4 až 5 pH. Použít se v případě bezvápenaté půdy dá rašelina, borová hrabanka nebo třeba i říční písek. U vápenatého podkladu vám nezbude než ho vyvézt, a to do hloubky 0,5 m. Poté se naveze směs rašeliny, hrabanky a písku.

Kdy a jak vysazovat rostliny?

Optimální je připravit půdu již na podzim. Právě v tomto období ji osaďte rostlinami. Ty, které mate zakořeněné v kontejnerech, můžete umísit v podstatě kdykoli, kdy je vegetační období. Při samotném vysazování si dejte hlavně pozor na to, aby mezi rostlinami byly dostatečné mezery. Počítejte s tím, že se hodně rozrostou. Nezapomínejte ani na cestičky. Ty se nejčastěji vysypávají mulčovací kůrou. Právě ona dokáže držet vlhkost, nicméně přitom zabrání růstu plevelných rostlin.

Vřes

Dostatek vody a pravidelná péče

Zalévání je nutné řešit pravidelně odstátou vodou. Vápník pocházející z vody z řádu rostlinám škodí. Stálezelené dřeviny zalévejte i na podzim a v zimě. Je-li půda chudá, rostliny strádají, což poznáte vcelku rychle. V takovémto případě přihnojte. Z pravidelných úkonů jmenujme stříhání rostlin, díky němuž zhoustnou. Vřesy se tradičně stříhají brzy na jaře, kvetoucí kultivary až poté, co odkvetou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.