Lojová koule pro sýkorky: Vyrobte si ji jednoduše sami

Lojová koule

Máme tu sychravý podzim a s ním v zádech zimu. Chladné období, které nemá rád snad nikdo – jenže co dělat, i zima je potřebná. Co ale takové ptactvo? Většina ptactva žijící v České republice volně v přírodě to s příchodem chladného období nemá jednoduché. Žádné plodiny na stromech, půda pokrytá sněhem neposkytuje mnoho možností, a tak je dobré jim pomoci. Buď nasypete vhodné zrní do krmítka či připravíte lojové koule. Na těch si rády pochutnají sýkorky nebo strakapoudi, ale pochutnat si mohou také mlynaříci či červenky. Pusťme se do jejich výroby.

Co do lojových koulí nepřidávat

Než se pustíme do výroby lojových koulí, bude dobré vědět, co do nich nedávat. Určitě to bude žluklý tuk či tuk, který vám zbyde po vaření. Vyvarujte se řepkového tuku – margarínu a palmového oleje. Dále nepřidávejte jakékoli pečivo, cukroví, čokoládu, sušenky, těstoviny, nevařenou rýži, kokos či sůl. Tyto suroviny do lojové koule rozhodně nepatří.

Suroviny, které budete potřebovat

Na přípravu lojových koulí si připravte tyto suroviny:

  • hovězí lůj nesolený (seženete v řeznictví)
  • sušený hmyz a semínka určená pro venkovní ptactvo
  • přírodní provázek

Pokud nechcete kupovat zrní určené pro ptactvo, můžete využít slunečnicová semínka, lísková jádra, vlašáky či buráky, ale pozor! Všechny ořechy a jádra musí být v natural verzi, tudíž nepražené a nesolené.

Lojová kouleLojová koule: Foto Pixabay

Postup přípravy

Vezměte si hrnec a dejte do něj lůj, který rozehřejete. Teplotu mějte nižší a tuk rozehřívejte delší čas, aby se nevařil či nepřipaloval. Jakmile je tuk rozpuštěný, vysypte do něj semínka, ořechy či nasušený hmyz dle vašeho výběru. Suroviny pořádně promíchejte a připravte si nádobku, do které nalijete směs a následně ji budete moci po ztuhnutí jednoduše vytáhnout. Pokud máte plastovou kouli, která lze otevřít, použijte ji. Vhodné mohou být i vydlabané grepy nebo pomeranče, do kterých směs umístíte a necháte ztuhnout.

V případě použití nádobky či tvořítka, je nezapomínejte vyložit fólií, abyste směs snáz vyklopili. Také doprostřed umístěte provázek, abyste kouli mohli zavěsit.

Kam zavěsit?

Připravenou lojovou kouli můžete pověsit na větev stromu, ať už na vaší zahradě, v parku či v lese. Určitě je zavěste alespoň jeden a půl metrů vysoko. I dravci mají hlad a na ptactvo mohou zpoza rohu číhat. Prostředí, do kterého kouli zavěsíte, by mělo být bez skleněných ploch, raději obklopeno stromy.

https://www.proptaky.cz/blog/navod-na-lojovou-kouli-pro-ptaky/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/lojova-koule-sykorky-20301212.html

Lojová koule: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.