Jak pěstovat brambořík, aby se dožil další zimy?

bramborik

Brambořík je půvabná rostlinka, která zdobí nejeden vánoční stůl na Štědrý den. Bohužel je známý tím, že po zimních svátcích usychá, listy žloutnou a my jej musíme vyhodit. Ovšem věděli jste, že vás může těšit i další zimu? A pokud mu dopřejete správnou péči, může vás těšit klidně i několik let. 

Pokojové bramboříky umí interiér rozzářit svými krásnými květy, kterých je na jedné rostlince opravdu mnoho. Mohou vás těšit růžovými, bílými a dalšími květy, které se rozvíjejí právě na podzim nebo v zimě. Také se pěstují různé velikosti bramboříků – miniaturní, střední a velké. 

Teplota a zálivka je důležitá

Bramboříky přes zimní období potřebují chlad. Takže běžná teplota místnosti, kde je kolem 22 °C, jim opravdu nesvědčí. Nejlepší tedy bude, když ji umístíte například do meziokenních prostorů, kde je nanejvýš15 °C. Okno by také mělo být orientované na sever. Určitě rostlinu chraňte před přímým světlem, protože se jedná o stínomilné kousky a sluneční paprsky jim nesvědčí. 

A co se týče zálivky, rostlinu neroste, protože by její listy mohly začít hnědnout. Vodu také nenalévejte do substrátu, protože by hlízy mohly zahnívat. Nejlepším řešením bude odstátou vodu nalévat do podmisky. Brambořík má rád vlhký vzduch, proto vedle květináče můžete postavit misku s vodou. 

kvety-bramborik
Foto: Pixabay

Péče po odkvětu

Po odkvětu můžete brambořík umístit ven, ale pouze v období, kdy nehrozí noční či ranní mrazíky. Na zahradě vyberte stinné místo a koncem léta, kdy se objeví nové listy, rostlinu přesaďte do substrátu složeného z listové zeminy, rašeliny, písku a humusu. Smíchejte tři části zeminy z listů, jednu humusu, jednu rašeliny a jednu písku.

Před přesazením zkontrolujte kořenový systém. Pokud uvidíte kořínky, které zahnívají, odstraňte je. Následně rostlinu zasaďte do květináče, který je o přibližně patnáct centimetrů větší než ten, ve kterém rostlina byla. Na zálivku po přesazení nespěchejte a začněte s ní až po čtrnácti dnech.

Pozor si dávejte na místo, na které rostlinu umístíte. Na přímém slunci, při vysokých teplotách, brambořík často napadají mšice či svilušky. Pokud jej budete přelívat, ohrozí jej šedá plíseň. 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/bramboriky-motyli-zimy

https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/424289/jak-se-postarat-o-bramborik-aby-dlouho-kvetl-a-vydrzel.html

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)