Typické chyby, kterých se možná dopouštíte při mytí oken

Mytí oken

Nezbytnou součástí péče o domácnost je mytí oken je důležité pro zdraví vašeho domova a rodiny. Jedná se o náročný a zodpovědný proces. Je jistě žádoucí, aby výsledkem usilovné práce byla křišťálově čistá skla bez záludných mýdlových šmouh. 

Proto chceme tuto ne zcela příjemnou práci odvést správně hned na první pokus. K tomu je nezbytné vědět nejen to, jaké nástroje používat, ale také jakých chyb se vyvarovat, aby vše bylo umyto na špičkové úrovni. 

Než si však projdeme, co by se nikdy nemělo dělat, v rychlosti se podíváme na ceník mytí oken v Praze. Jednotlivé firmy používají různé pomůcky a čisticí prostředky, ale cena umývání standardního okna s obou stran je cca 150 Kč. V závislosti na tom, kolik času a úsilí tomuto procesu vynaložíte, může být nejlepší požádat o pomoc právě specialisty. 

Zaměřeno na chyby, které mnozí lidé často dělají.

Mytí za slunečného dne není dobrý nápad

Za slunečného dne mycí prostředek na skle zaschne tak rychle, že ho ani nestihnete pořádně otřít hadříkem. Proto doporučujeme věnovat tomu čas za zataženého počasí. Pokud jste již naladěni na čištění a venku je slunečno, začněte s uklízením v místnostech, které jsou ve stínu.

Pozor! Mytí za deště také není správné. Dešťové kapky se okamžitě usadí na skle a po zaschnutí se na něm objeví mnohem výraznější nečistoty. 

Vynechání fáze primárního odstranění nečistot

I když je ve velkých městech hodně zeleně, ve vzduchu stále létá hodně prachu. Bez předchozího odstranění nečistot vlhkým hadříkem budete muset ten první krok několikrát opakovat. Při odstranění špíny ze starších oken buďte opatrní, abyste náhodou nepoškodili i barvu.

Okno

Foto: Pixabay

Zapomínáte na okenní rámy a parapety

Umytá okna neznamená pouze čistá skla. Je velmi důležité důkladně vyčistit rám a parapet, aby váš dům skutečně zářil čistotou. U plastových a hliníkových materiálů je třeba vyčistit a poté vypláchnout všechny odtokové otvory, ve kterých se hromadí nečistoty a vlhkost.  Vynecháním tohoto kroku vzniknou šmouhy poté, co se voda dostane do rámečků se špínou.

Mytí samotnou vodou

Stejně jako při řádném generálním úklidu si ani zde nevystačíte pouze s vodou. Je důležité vybrat správný čistič. Nejlepší volbou je jemný a šetrný prostředek, ideálně krémové konzistence nebo ve spreji. 

Nikdy by se neměly používat výrobky obsahující abrazivní částice, benzín, aceton a různá rozpouštědla. Tyto výrobky mohou sklo poškrábat a poškodit jeho strukturu, což může způsobit ještě větší problémy. 

Blíží se chladné počasí a ne vždy máte chuť čistit skla sami. Nejlépe to samozřejmě zvládne úklidová firma. Díky profesionálnímu vybavení a školení zaměstnanců budou vaše okna rychle čistá a beze šmouh.

Špinavá voda a hadřík

Dalším častým problémem je použití špinavé vody. Je pochopitelné, že člověk chce při úklidu ušetřit čas a námahu. Podle profesionálních uklízečů však musí být voda během jednoho procesu vyměněna nejméně třikrát. Je také dobré důkladně opláchnout hadříky pod proudící vodou, aby se zabránilo roznášení nečistot po celé ploše oken.

OknoFoto: Pixabay

Použití prostředku na mytí nádobí 

Mnoho žen je totiž přesvědčeno, že mycí prostředek pomůže rozpustit usazené skvrny. Není ale tomu tak. Na skle se vytvoří lepkavá vrstva, na které ulpívá ještě více prachu a nečistot. Abyste nemuseli opakovat stejnou práci stále dokola, je lepší na ni zapomenout a koupit si vhodný čisticí prostředek určený na sklo.

Mytí oken pouze uvnitř bytu

Mnoho lidí si například při důkladném úklidu domácnosti myslí, že stačí umýt okna pouze zevnitř. Ale tak tomu vůbec není. Aby se do domu dostalo co nejvíce světla a aby byl pohled z okna příjemný, je třeba ho vyčistit z obou stran. 

Malé množství čističe

Nešetřete na čistícím přípravku na okna. K odstranění nečistot je potřeba ho hodně nastříkat. Nedostatečné množství prostředku může na okně zanechat šmouhy. Zde je důležité dodržovat doporučení výrobce týkající se použití zvolené látky. 

Ani ho nepoužívejte v příliš velkém množství. To také způsobuje šmouhy na oknech a budete muset prodloužit dobu úklidu.

Leštění utěrkami nebo novinami 

Díky tomu, že je nyní k dispozici spousta pomůcek, které jsou pro pečlivý úklid bytu vhodnější, můžete zapomenout na staré nespolehlivé metody. I v běžných obchodech najdete speciální hadříky a utěrky z mikrovlákna určené přímo k utírání oken. Nezanechávají po sobě skvrny a jsou také dosti absorpční. 

Nesprávný postup

Nepodceňujte postupný plán činnosti. Při čištění skel je velmi důležité začít zdaleka. Nejdříve je třeba byt uklidit a odstranit všechny nepotřebné předměty z parapetů. Poté sundat a umýt žaluzie. Vysajte rámy a otřete skla vlhkým hadříkem, abyste odstranili větší vrstvu usazených částic. Poté nastříkejte speciální čistič s použitím vhodného hadříku a stěrky. Po dokončení všech kroků zbývá jen vyleštit a to je vše. 

Pokud chcete ušetřit čas, ale ale zároveň toužíte po zářivě čistých oknech, je dobré zvážit možnost využít služeb úklidové firmy.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.