Likvidace mandelinky: Velký přehled rad a domácí postřik na mandelinku bramborovou

Mandelinka bramborová

Podívali jste se na vaše brambory a zjistili jste, že jejich natě nevypadají zrovna standardně? Stát se bohužel může všechno. Za nepříjemnostmi nejspíše stojí onen slavný imperialistický brouk, tedy mandelinka bramborová. Mandelinky jsou velmi nepříjemnými škůdci, a to nejenom ty bramborové. Mimo jiné existuje třeba ještě také mandelinka topolová, mandelinka mátová a mnohé jiné. My se ale zaměříme na přírodní postřik na mandelinku bramborovou. Vyrobit si ho lze v mnoha variantách a hubení mandelinky se s ním stane hračkou.

Než začnete s postřikem, vyzkoušejte klasiku

Samozřejmě. Ideální je začít jakousi prevencí. Počítat je třeba s tím, že samotnou rostlinu likviduje jak dospělá mandelinka, tak i její larvy. Méně náchylné jsou obecně brambory hnojené klasickou mrvou než brambory hnojené minerálními hnojivy. Alfou i omegou je pravidelná kontrola rostlin. Podívat byste se měli hlavně na spodní stranu listů, kde se tradičně nachází oranžovožlutá vajíčka. Na ta se ideální hodí ploštice, které je likvidují. Vynikající je pro boj s mandelinkou také houba Bauveria bassiana. Z preventivních opatření uveďme ještě fakt, že brambory by se na jednom místě měly pěstovat maximálně 4 roky.

Slupky od brambor jako past na mandelinky

Jak na mandelinku bez postřiku? Vcelku jednoduše. Stačí oškrábat brambory a bramborové slupky vložit do kelímků do jogurtů. Ideální jsou větší půllitrové. Naplníme je do třičtvrtě objemu a dáme mezi řádky zasazených brambor. Po nějakých 3 až 4 dnech by se měly kelímky naplnit mandelinkami. Ty zlikvidujete a kelímky znovu naplníte.

Slupky od bramborSlupky od brambor: Foto Radek Štěpán

Jednoduchý octový domácí postřik na mandelinku

Tento přípravek na mandelinku se vyrábí jednoduše. Do hluboké misky nalijte 100 ml octa a 200 gramů hořčičného prášku. Vše dokonale promícháte a rozpustíte v 10 litrech vody. Tento postřik na brambory na mandelinku se poté aplikuje za bezvětří a při hezkém počasí na rostliny brambor. Zničí i larvy.

Zkažená červená cibule jako bič na mandelinky

Právě červenou cibuli můžete zakopat do země již při výsadbě brambor. Postupně bude hnít a její zápach dokonale odežene mandelinky. Ty nemusí ani křen, heřmánek nebo fazole.

Nenáviděná vůně borovice

Mnohem lépe než kdejaký insekticid na mandelinku působí jehličí. Ideální je rozhodit borovicové větvičky mezi řádky, případně vytvořit roztok z jehličí a vody. Mnohdy stačí i obyčejné borovicové piliny. Postup je třeba řešit před kvetením rostlin.

Brambory napadené mandelinkamiBrambory napadené mandelinkami: Foto Pixabay

Mulčování pomocí kopřiv

Chloupky kopřiv údajně také mandelinkám nesvědčí, takže můžete kopřivy nasekat a použít jako mulč.

Postřik z popela

Dřevěný popel se vám bude hodit také, a to náramně. Postřik proti mandelince z něj stojí za to vyzkoušet. Stačí smíchat 2 kg popela a 10 litrů vody. Na litr roztoku přijde 10 litrů vody. Pak už můžete postřik proti mandelince bramborové použít.

Popel

Popel: Foto Pixabay

Tabákový postřik

Tabákový postřik na mandelinku se používá zhruba 20 dní před sběrem brambor. Opakuje se jednou za 5 až 10 dní. Pozor na to, aby nebyly brambory od rosy.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, ireceptar.cz

Mandelinka bramborová: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.